Zmiana czasu na zimowy

i

Autor: Art Service

Wiadomości

Zmiana czasu w Polsce ostatni raz? Tutaj już nie przesuwają wskazówek zegara

Zmieniamy czas na zimowy. Punktualnie o godz. 3 w niedzielną noc 27 października wskazówki zegara przesunięte zostaną o godzinę w całej Unii Europejskiej. W Polsce mamy obowiązek zmiany czasu jeszcze przez trzy lata. Są jednak takie miejsca, gdzie ze zmiany czasu zrezygnowano.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

W całej Polsce od niedzieli zacznie obowiązywać czas letni. Oznacza to, że o godz. 3 w nocy przesuniemy wskazówki zegara na godz. 2. Natychmiast zrobią to firmy logistyczne, kurierskie, transportowe, które będą musiały szybko nadrobić zgubioną godzinę.

Dla osób, które nie muszą iść do pracy w niedzielę, zmiana czasu oznacza godzinę spania dłużej. I oczywiście zegarki można nastawić dopiero po przebudzeniu, a nie w środku nocy.

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu od lat jest dyskutowana w Polsce i całej Unii Europejskiej. Ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2022 roku, jednak Parlament Europejski przerwał prace w związku z o wiele ważniejszym tematem pandemii. I tak oto w naszym kraju obowiązuje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 r. wydane na kolejne pięć lat, które określa dwukrotną zmianę czasu w ciągu roku na czas letni i zimowy. Jeśli nic się w tej materii nie zmieni, ostatnia zmiana czasu w Polsce nastąpi w 2027 roku.

Zmiana czasu w Unii Europejskiej

Dyskusje o konieczności zmiany czasu powracają w całej Unii Europejskiej. Za utrzymaniem jednego czasu letniego opowiada się większość mieszkańców Francji, Niemiec, czy Włoch.

Według portalu Statista poparcie dla zmiany czasu w Niemczech około 30 proc. respondentów skarżyło się na wynikające z tego problemy, takie jak zaburzenia snu, problemy z koncentracją i nastroje depresyjne. Włosi także skarżą się na problemy z zasypianiem i długo utrzymujące się zmęczenie.

Mimo to nie ma wspólnej decyzji Unii Europejskiej o zaprzestaniu zmian czasu. Ale udało się to w Kazachstanie, który położony jest częściowo w Europie, a częściowo w Azji. Od 2005 r. Kazachstan funkcjonuje według czasu zimowego.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Gdzie nie zmienia się czasu

Są jednak takie miejsca na świecie, gdzie zmiana czasu nie następuje. W USA niektóre obszary zrezygnowały z przestawiania zegarków na czas letni. Te miejsca to Hawaje i część Arizony. Co ciekawe, Navajo Nation, które obejmuje części Arizony, Utah i Nowego Meksyku, przestrzega czasu letniego, w przeciwieństwie do reszty stanu.

Czasu nie zmienia się także w takich terytoriach USA, jak:

  • Portoryko: Jako terytorium karaibskie, Portoryko znajduje się na szerokości geograficznej podobnej do Hawajów, gdzie wahania długości dnia są minimalne przez cały rok. Dlatego nie obowiązuje tam czas letni.
  • Guam: To terytorium USA na Pacyfiku również pozostaje w standardowym czasie przez cały rok. Podobnie jak w przypadku innych terytoriów wyspiarskich, godziny dzienne nie zmieniają się na tyle, aby uzasadniać zmianę zegarów.
  • Samoa Amerykańskie: To terytorium USA położone na południowym Pacyfiku, podobnie jak Guam i Portoryko, funkcjonuje według czasu standardowego bez konieczności wprowadzania zmian.
  • Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych: Wyspy te znajdują się na Karaibach i dzięki niewielkim zmianom czasu dziennego nie obowiązują na nich godziny letnie.

QUIZ. Jak ten czas leci... Tym żyliśmy 20 lat temu. Kto ma krótką pamięć, nie zdobędzie nawet 5 punktów!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy! 20 lat temu Polska została członkiem...