Gmina Jeleśnia to malownicze miejsce, gdzie miłośnicy aktywnego wypoczynku, i nie tylko, mogą przyjemnie spędzić czas zarówno zimą jak i latem. Miłośników czynnego wypoczynku zapraszają urokliwe lasy, łąki i pola, a miłośników sportu trasy rowerowe, ściana wspinaczkowa na Janikowej Grapie, trasy narciarskie na Pilsku czy ścieżki konne. W skład gminy wchodzą miejscowości:
- Jeleśnia,
- Korbielów,
- Krzyżowa,
- Mutne,
- Pewel Wielka,
- Przyborów,
- Sopotnia Wielka,
- Sopotnia Mała.
Łącznie w tych miejscowościach mieszka około 14 tysięcy ludzi. Gmina zajmuje powierzchnię 17051 hektara.
W Gminie Jeleśnia utworzony cztery rezerwaty przyrody, funkcjonuje obszar chronionego krajobrazu o statusie Żywieckiego Parku Krajobrazowego obejmujący wyjątkowy i unikalny świat flory i fauny. Jest to równocześnie najbardziej zagospodarowany pod względem turystycznym fragment Beskidów. Znajdują się tu trzy wysokogórskie schroniska turystyczne PTTK, dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych, przyrodniczych ścieżek dydaktycznych, tras rowerów górskich.
Miejscowości tworzące gminę dysponują setkami miejsc noclegowych w domach wczasowych, hotelach, kwaterach prywatnych oraz gospodarstwach agroturystycznych.
Gmina Jeleśnia jest również wyjątkowa ze względu na swoją różnorodność związaną z organizowanymi imprezami folklorystycznymi oraz kulturowymi. O każdej porze roku, mieszkańcy oraz licznie przybywający do gminy turyści, mogą liczyć na mnóstwo atrakcji.
Nasz region jest żywą skarbnicą dawnych tradycji, kultywowania starych obyczajów. Kultura ludowa zaklęta w miejscach, ludziach i starych obyczajach jest ciągle żywa dzięki miejscowym kapelom i zespołom regionalnym, instrumentalistom, gawędziarkom, śpiewaczkom, kwiaciarkom tworzącym oryginalne kompozycje z bibuły, twórcom zabawek drewnianych, rzeźbiarzom oraz malarzom.
Imprezy organizowane w Gminie Jeleśnia:
Dni Jeleśni
Dni Jeleśni są największą, najbardziej prestiżowa imprezą kulturalną Gminy Jeleśnia. Odbywają się co roku w drugiej połowie lipca, czyli w pełni sezonu turystycznego.
Hołdymas Gazdowski
Impreza organizowana jesienią po zakończeniu najważniejszych prac w gospodarstwie. Cechuje się dobrą zabawą z tańcami przy dźwiękach muzyki ludowej.
Kolędowanie w Sopotni Małej
Zwyczaj kolędowania Trzech Króli w Sopotni Małej sięga dawnych czasów i trwa po dzień dzisiejszy. W obrzędach Trzech Króli występowali pełnoletni mężczyźni z muzykantami, Aniołem, Żydem i Augustem. Śpiewali oni kolędy, składali życzenia domownikom, a za otrzymane datki zapraszali na wspólną zabawę w remizie, gdzie głównie zaproszeni byli mieszkańcy, których domy odwiedzali.
Redyk
Od dwudziestu lat, w Korbielowie, obok przejścia granicznego, odbywa się Redyk czyli wiosenne wypędzenie owiec na hale beskidzkie. Ta folklorystyczna impreza ma na celu promocje owczarstwa na Żywiecczyźnie.
Spotkanie z historią w Krzyżowej
Każdego roku w Krzyżowej, jako upamiętnienie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, odbywa się Piknik Militarny. Największym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszy się inscenizacja szturmu na schron bojowy z udziałem oryginalnej armaty ppanc Bofors i wozu opancerzonego Panzerkampfwagen 1.
Zawody narciarskie
Co roku, na jednym ze stoków, w malowniczym otoczeniu gór, organizowane są amatorskie zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Pilska w Korbielowie.
Konkurs odbywa się na Hali Miziowej, na wysokości 1275m n.p.m. i w przeciwności do innych imprez organizowanych przez Gminę, to zawody, w których mogą wziąć udział uczestnicy o określonych umiejętnościach narciarskich.
Piknik Łowiecki
Co roku w Jeleśni organizowany jest Piknik Łowiecko-Leśny. Impreza plenerowa organizowana jest późną wiosną i co roku gromadzi fanów łowiectwa z całego kraju i nie tylko. Główna atrakcja imprezy jest bowiem Międzynarodowy Konkurs Pracy Posokowców i Tropowców oraz kolejne edycje Krajowej Wystawie Psów Ras Myśliwskich oraz Klubowej Wystawy Posokowców.
Hubertus
Co roku, jesienią, w Gminie Jeleśnia organizowany jest Hubertus - czyli święto myśliwych. Impreza skupia wokół siebie wszystkich miłośników koni, którzy mogą nie tylko podziwiać piękne zwierzęta, ale także mogą wziąć udział w licznych konkursach i gonitwach.
Dodajmy jeszcze, że co roku, na jednym ze stoków, w malowniczym otoczeniu gór, organizowane są ogólnopolskie, amatorskie zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Pilska w Korbielowie. Na Pilsku, drugim pod względem wysokości szczycie w Beskidach, znajduje się około 28 kilometrów tras narciarskich.
Konkurs odbywa się na Hali Miziowej, na wysokości 1275m n.p.m. i w przeciwności do innych imprez organizowanych przez Gminę, to zawody, w których mogą wziąć udział uczestnicy o określonych umiejętnościach narciarskich. Zawody cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników z całej Polski. W zawodach biorą udział dzieci, młodzież oraz dorośli. W tym roku zawody odbędą się się 8 marca 2020 roku, o godzinie 11:00.
Artykuł sponsorowany