Ostrzeżenie IMGW
W sobotę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dotyczące zawiei i zamieci śnieżnych dla południowej i północno-wschodniej części kraju. Alerty będą obowiązywać do godz. 13.
Ostrzeżenie I stopnia na północy Polski obowiązuje w woj. podlaskim i w części woj. warmińsko-mazurskiego, w powiatach bartoszyckim, kętrzyńskim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim, giżyckim, mrągowskim i piskim.
Ostrzeżenie I stopnia na południu Polski obowiązuje w województwie dolnośląskim, śląskim, małopolskim w powiatach: lwóweckim, karkonoskim, kamiennogórskim, kłodzkim, żywieckim, cieszyńskim, bielskim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim.
IMGW wydał również alert I stopnia dotyczący silnych mrozów w woj. podkarpackim - w powiecie leskim i bieszczadzkim.
"Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami w kotlinach od minus 15 st. C do minus 13 st. C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h" - poinformował IMGW.
W piątek w wyniku wychłodzenia zmarły dwie osoby - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Ostrzeżenie przed silnymi porywami wiatru
Jak poinformował IMGW, prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 25 km/h, w porywach do 55 km/h z zachodu. W górach porywy wiatru mogą osiągnąć 120 km/h.
Zagrożenie lawinowe w Tatrach
Ratownicy TOPR ogłosili w sobotę wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia. W nocy w górach intensywnie padał śnieg, którego na Kasprowym Wierchu leży już 45 cm. Temperatura na szczycie spadła do minus 15 st. C.
Drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Apelujemy, aby zwłaszcza zimą nie wybierać się w góry samotnie – podali goprowcy z Beskidów, gdzie panują bardzo trudne warunki nawet na popularnych szlakach.
Prognoza pogody na sobotę
W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -3°C miejscami na południu i północnym wschodzie, około -1°C w centrum i na północy do 1°C na zachodzie i nad morzem; jedynie w kotlinach karpackich około -5°C. Wiatr na zachodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, tylko nad morzem okresami dość silny, we wschodniej połowie kraju oraz nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W pierwszej połowie dnia na północnym wschodzie oraz w Sudetach i Karpatach zamiecie i zawieje śnieżne. Wysoko w Karpatach początkowo porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach początkowo do 120 km/h słabnący do 70 km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północy okresami duże i tam miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -10°C miejscami na południowym wschodzie oraz -7°C na wschodzie do -2°C, -1°C na krańcach zachodnich oraz około 1°C nad samym morzem. W kotlinach karpackich jeszcze chłodniej, od -15°C do -12°C. Wiatr będzie słaby, na północy umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, na północnym wschodzie chwilami porywisty, południowo-zachodni i południowy.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Atak zimy na Śląsku
Zobacz zdjęcia