Zatrucie tlenkiem węgla w Gliwicach
Na Śląsku doszło do kolejnego zatrucia tlenkiem węgla. W środę 26 marca o godzinie 5:33 gliwiccy strażacy otrzymali zgłoszenie o zasłabnięciu 67-letniego mężczyzny w łazience. Do zdarzenia doszło w budynku wielorodzinnym w Gliwicach przy ulicy Górników. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp, w tym sześciu strażaków.
- Na miejscu zdarzenia strażacy potwierdzili nieprzytomną osobę w łazience z zachowanym oddechem. Na wejściu do tego do tej łazienki stwierdzono obecność tlenku węgla. Osoba poszkodowana została ewakuowana poza strefę zagrożenia, udzielono jej kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego, po czym ta osoba została zabrana do szpitala - powiedział dla ESKI st. kpt. Damian Dudek, oficer prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.
Następnie mieszkanie zostało przewietrzone. Pod kątem występowania tlenku węgla sprawdzono również inne mieszkania w tym budynku. W pozostałych mieszkaniach nie stwierdzono jego obecności.
Działania zakończono o godz. 6:15. Strażacy zalecili nieużytkowanie piecyka gazowego do czasu jego sprawdzenia przez osobę uprawnioną.
Czad zbiera swoje żniwo
W okresie od 1 października 2024 roku do ubiegłej niedzieli w województwie śląskim odnotowano już 641 interwencji strażaków związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Czujnik tlenku węgla zadziałał w przypadku zaledwie połowy zdarzeń - 347 interwencji.
W tym czasie poszkodowanych zostało 269 osób, w tym 76 dzieci. Czad zebrał też swoje żniwo, z powodu zatrucia tlenkiem węgla w obecnym sezonie grzewczym w województwie śląskim zmarło 12 osób.
Tlenek węgla jest zagrożeniem
Aby nie dopuścić do tragedii, warto wyposażyć swój dom lub mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Należy również pamiętać o okresowych przeglądach przewodów kominowych oraz regularnej kontroli urządzeń, w których odbywa się proces spalania.
Strażacy przypominają, że zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej, od 1 stycznia 2030 r. w budynkach mieszkalnych istniejących obowiązkowy będzie montaż czujek tlenku węgla i czujek dymu.
