Muzeum Śląskie w Katowicach

i

Autor: Marek Mróz - CC BY-SA 4.0

Katowice

Zarząd woj. śląskiego chce odwołać dyrektorkę Muzeum Śląskiego

O zamiarze wszczęcia procedury odwołania dyrektorki Muzeum Śląskiego Marii Czarneckiej poinformował Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Zarzuca jej m.in. zatrudnianie politycznych nominatów, brak wizji i merytoryki.

Maria Czarnecka, była pracownica Narodowego Banku Polskiego i współpracowniczka szefa NB Sławomira Skrzypka, została powołana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w 2021 roku przez poprzedni zarząd woj. śląskiego. Decyzja zapadła bez konkursu, po uzgodnieniu z resortem kultury.

O zamiarze wszczęcia procedury odwołania Czarneckiej poinformował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski w trakcie rozmowy z red. Marcinem Zasadą w Radiu Piekary. Powołał się przy tym na wyniki kontroli przeprowadzonej w placówce.

"Audyt pokazał brak merytoryki, brak pomysłu. To, co tam się działo i widzieliśmy to wcześniej, że w muzeum jest po prostu bardzo duża stagnacja, jest tam więcej polityki i osób związanych z PiS-em niż historyków czy osób, które by chciały kształtować różne wątki historyczne, a tych na Śląsku nie brakuje" – powiedział Chełstowski na antenie Radia Piekary.

Przyznał, że problem z Muzeum Śląskim był już wcześniej dostrzeżony przez zarząd województwa, ale na odwołanie dyrektorki nie pozwalała "fatalnie skonstruowana umowa". Konieczna była zgoda ministra kultury - bez nie wojewoda śląski mógłby unieważnić uchwałę zarządu.

Ale teraz, mimo problematycznej sytuacji, władze województwa zamierzają wszcząć procedurę odwołania Czarneckiej ze stanowiska. Przy czym Chełstowski zaznaczył, że kwestia ta jest wieloetapowa i konieczna będzie opinia ministra.

"Niestety przy tym ministrze, który będzie pełnił jeszcze swoje obowiązki, nie jesteśmy w stanie tej zgody uzyskać. Więc dopóki te zmiany polityczne się tutaj nie wydarzą, niestety byłoby to bardzo trudne, wręcz niemożliwe z uwagi na to, że od strony prawnej zapewne sąd będzie badał legalność uchwały, a nie zarzuty, o których mówimy” – stwierdził Chełstowski na antenie Radia Piekary.

Po odwołaniu dyrektora prawo przewiduje możliwość powołania nowego do roku czasu poprzez ogłoszenie konkursu. W tym czasie kierowanie placówką powierza się danej osobie.

Chełstowski potwierdził też, że nadal uważa za słuszne odwołanie Alicji Knast ze stanowiska dyrektorki Muzeum Śląskiego w 2020 roku. Knast została powołana w 2014 roku bez konkursu, w trudnej sytuacji placówki. Budowa siedziby się opóźniała, istniało zagrożenie utraty pieniędzy z UE. Dyrektor Knast doprowadziła do otwarcia muzeum w 2015 roku.

Knast została odwołana 2020 roku po audycie, który wykazał nieprawidłowości m.in. dotyczące finansowych aspektów kierowania Muzeum Śląskim. Wówczas minister kultury Piotr Gliński ocenił, że stwierdzone nieprawidłowości nie są wystarczającą przesłanką do odwołania, ale pozostawił ostateczną decyzję zarządowi.