Zarabiali na cudzej prostytucji i lichwie. Przestępczą działalność prowadzili na terenie kilku województw

i

Autor: KWP Katowice

Zarabiali na cudzej prostytucji i lichwie. Przestępczą działalność prowadzili na terenie kilku województw

2024-07-10 9:33

Czerpali zyski z prostytucji blisko 70 kobiet, którym udostępniali mieszkania na terenie kilku województw. Udzielali też lichwiarskich pożyczek z 300% odsetkami. W sprawie zatrzymano trzy osoby. Usłyszeli już zarzuty.

Odpowiedzą za sutenerstwo i lichwę

Zatrzymano trzy osoby podejrzane o czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby oraz z nielegalnej lichwy. Podejrzani działali na terenie kilku województw. Śledztwo w tej sprawie od stycznia br. prowadzili policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Zatrzymani to 55-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, jego 38-letnia partnerka oraz 26-letnia mieszkanka województwa podkarpackiego, którzy z przestępczego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

- Podejrzani dysponowali co najmniej 11 mieszkaniami, które w zamian za korzyści majątkowe udostępniane były przez nich innym osobom do świadczenia usług seksualnych. Do przestępstw dochodziło na terenie województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i podkarpackiego. Łącznie podejrzani czerpali zyski z prostytucji blisko 70 kobiet - poinformował prok. Aleksander Duda, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Dodatkowo podejrzany mężczyzna odpowie także za lichwę. Jak ustalili śledczy, wykorzystywał krytyczną sytuację życiową pokrzywdzonych i udzielał im pożyczek z odsetkami wynoszącymi 300% w stosunku rocznym. Za tydzień zwłoki doliczał dodatkową karę w kwocie 1,5 tys. zł.

W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy pozwalający na zatrzymanie trzech osób podejrzanych i przeprowadzenie kilkunastu przeszukań, podczas których zabezpieczono m.in. 57 tys. zł, sprzęt elektroniczny oraz telefony komórkowe.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe w Katowicach.

- Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanego mężczyznę na 3 miesiące. Wobec pozostałej dwójki podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - przekazał prok. Aleksander Duda.

Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Grozi im nawet do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

- Prowadzone postępowanie ma charakter rozwojowy, ponieważ kryminalni między innymi nadal poszukują świadków oraz osób pokrzywdzonych przestępstwem lichwy, jak również weryfikują informacje prowadzące do innych osób, które mogły czerpać korzyści majątkowe z prostytucji - przekazują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Postępowanie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Południe.