Turystyka

Zalew Nakło-Chechło wydzierżawiony na najdłuższy okres w historii. Lasy Państwowe dały zielone światło

2024-12-11 9:30

Popularne na Śląsku kąpielisko pozostanie pod opieką Świerklańca. Lasy Państwowe udzieliły dzierżawy na kolejne kilkadziesiąt lat gminie. Podpisana umowa przez obie strony uspokoi działających przy zalewie przedsiębiorców.

Kto jest właścicielem zalewu Nakło-Chechło?

Pod koniec grudnia 2024 r. wygasa 10-letnia umowa na dzierżawę zalewu Nakło-Chechło przez gminę Świerklaniec od Lasów Państwowych. Przez kilka ostatnich miesięcy między obiema stronami prowadzone były negocjacje odnośnie kolejnej umowy na dzierżawę terenu.

Przypomnijmy, że świerklaniecki samorząd podpisał umowę dzierżawy w 2004 r. na dziesięć lat. Umowę w 2014 r. przedłużono. W tym czasie gmina zabiegała o zmianę statusu własnościowego zalewu i chciała zostać właścicielem terenu. Ostatecznie teren pozostał w rękach Lasów Państwowych.

We wtorek, 10 grudnia wójt Świerklańca - Grzegorz Zadęcki i nadleśniczy Nadleśnictwa Świerklaniec - Piotr Chrzęszczyk podpisali umowę na dzierżawę gminie przez Lasy Państwowe terenu, na którym znajduje się zalew Nakło-Chechło. Umowa obowiązuje na 24 lata, co jest najdłuższym w historii okresem dzierżawy. Do tej pory umowy podpisywane były maksymalnie na 10 lat.

Staramy się doprowadzić do sytuacji aby Urząd Gminy Świerklaniec pod różnymi względami stał się gospodarzem tego terenu. Oczywiście że umowa dzierżawy nie jest umową sprzedaży lub bezpłatnego przekazania terenu i w pewnych aspektach ogranicza naszą działalność, ale dziękuję za pozytywne podejście do tematu długoletniej umowy stronie Lasów Państwowych - powiedział po podpisaniu umowy wójt Grzegorz Zadęcki.

Zobaczcie w galerii zimową odsłonę zalewu Nakło-Chechło uwiecznioną przez Macieja Goryla.

Jak powstał zalew Nakło-Chechło?

W miejscu zalewu w latach 60. wydobywano piasek, gdy w 1968 kopalnia piasku posadzkowego (wykorzystywanego w kopalniach węgla kamiennego do wypełniania tzw. pustek) zakończyła działalność, wyrobisko zalano wodą. W 1973 zbiornik przekształcony został w bezodpływowe jezioro. Zbiornik mieści obecnie około 1,5 mln metrów sześciennych wody i liczy ponad 90 ha powierzchni.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: