AKTUALIZACJA: 21:30
Na Śląsk zjeżdżają strażacy z innych regionów Polski, by wesprzeć tutejsze jednostki w działaniach przeciwpowodziowych. Do akcji zadysponowano 65 strażaków z 21 komend PSP z Wielkopolski. Wśród nich znajduje się dowódca Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
W stronę województwa śląskiego wyruszyło 18 pojazdów, w tym jeden średni samochód ratowniczo-gaśniczy, jeden samochód kontenerowy, 16 busów, 13 przyczep z pompami i innym sprzętem, 3 qady i jeden dron. Wszystkie pojazdy kierują się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach.
AKTUALIZACJA: 21:10
O godz. 20 starosta bielski Andrzej Płonka wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego powiatu. Decyzja ta obejmuje wszystkie 10 gmin powiatu i jest podyktowana intensywnymi opadami deszczu oraz niepokojącymi prognozami hydrometeorologicznymi. Jak zapewniają władze starostwa, wszystkie zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w stałym kontakcie i działają profilaktycznie.
Na chwilę obecną wody w rzekach nie przekroczyły stanów ostrzegawczych, ale przewidywania synoptyków są niepokojące. Mieszkańcy, którzy potrzebują worków z piaskiem znajdą informacje na temat ich dostępności na stronach internetowych poszczególnych gmin.
AKTUALIZACJA: 21:00
Powiat bielski i miasto Bielsko-Biała szykują się na najgorsze. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej oraz strażakami ochotnikami prowadzą profilaktyczne działania mające na celu zabezpieczenie najbardziej zagrożonych miejsc. Prace toczą się m.in. przy wałach w rejonie ul. Wierzbowej w gminie Czechowice-Dziedzice.
AKTUALIZACJA: 20:20
Ponad 3000 worków z piaskiem rozdysponowano na terenie całej Gminy Goleszów. Działania służb koncentrują się na prewencji oraz stałym monitoringu cieków wodnych. Worki z piaskiem są sukcesywnie dowożone do punktów dystrybucji w poszczególnych sołectwach oraz wydawane w namiocie rozstawionym na parkingu przy Urzędzie Gminy w Goleszowie (ul. 1 Maja 5). Punkty dystrybucji worków z piaskiem:
- Bażanowice (OSP Bażanowice, ul. Cieszyńska 17)
- Cisownica (OSP Cisownica, ul. Cisowa 77)
- Dzięgielów (OSP Dzięgielów, ul. Lipowa 2)
- Godziszów (OSP Godziszów, ul. Tęczowa 29)
- Kisielów (OSP Kisielów, ul. Główna 1)
- Kozakowice Górne (OSP Kozakowice, ul. Dra Andrzeja Cinciały 35)
- Puńców (OSP Puńców, ul. Cieszyńska 98)
- Leszna Górna (Transgraniczne Centrum Szkolenia Strażaków, ul. Główna 54)
- Goleszów (parking przy Urzędzie Gminy, ul. 1 Maja 5)
- Goleszów Równi (teren przy Domu Ludowym, ul. Osiedlowa 13)
AKTUALIZACJA: 20:10
Starosta cieszyńska Janina Żagan ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe w całym powiecie. Decyzja ta jest związana z intensywnymi opadami deszczu i niekorzystnymi prognozami, które wskazują na możliwość przekroczenia stanów alarmowych na rzekach. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje we wszystkich gminach powiatu do odwołania. Służby ratownicze są w stanie stałej gotowości.
W magazynie przeciwpowodziowym w Cieszynie zgromadzono 10 tys. worków z piaskiem, a drugie tyle dotrze tam w środę rano. Gminy uzupełniły również zapasy piasku, worków i zapór przeciwpowodziowych. Pod stałym nadzorem są drogi i mosty. Szczególną uwagę służby zwracają na odcinki szos w Drogomyślu i w kierunku Bąkowa, gdzie zwykle występują podtopienia. We wtorkowe popołudnie najsilniejsze opady odnotowano w Brennej. Tam w ciągu 6 godzin spadło 31,6 mm deszczu, zaś w Ustroniu było to odpowiednio 20,2 mm. Intensywne padało też w Bielsku-Białej.
AKTUALIZACJA: 20:00
Jak poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach bryg. Aneta Gołębiewska, we wtorek (08.07) od północy do godziny 18 strażacy w całym województwie interweniowali 111 razy w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała (27 interwencji) oraz z powiatu częstochowskiego i miasta Częstochowa (11).
Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła pompowania wody z zalanych piwnic, posesji i ulic. Takich interwencji było 54. W 33 przypadkach strażacy usuwali powalone drzewa. W trzech przypadkach doszło do uszkodzenia dachów budynków mieszkalnych. Ze względów bezpieczeństwa profilaktycznie ewakuowano pięć obozów harcerskich, w których przebywało łącznie blisko 400 osób.
AKTUALIZACJA: 19:00
50 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pracuje w Czechowicach-Dziedzicach pomagając mieszkańcom w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych rzeki Iłownica.
AKTUALIZACJA: 18:53
Bytomska Wenecja wróciła. Duża ilość deszczu po raz kolejny zalała ulicę Piłsudskiego w Bytomiu.
AKTUALIZACJA: 18:37
Rondo Praw Kobiet znajdujące się w Świętochłowicach, na granicy z Chorzowem przy tamtejszym Burger MAX, również zalane. Rozlewisko jest też na ul. Przemysłowej.

i
AKTUALIZACJA: 18:30
IMGW dodało na platformie X prognozę pogody na najbliższe kilka godzin. Na prezentacji widać, że najgorsze dopiero przed nami. Największe opady będą na południu województwa śląskiego.
Zagrożenie powodziowe na Śląsku. Zalane drogi w Rudzie Śląskiej
Nad Śląskiem zawisła chmura. Intensywne opady deszczu dają się we znaki m.in. mieszkańcom Rudy Śląskiej. Kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia. Ulica Asfaltowa w części pod wiaduktem jest nieprzejezdna. Nagromadzona woda uniemożliwiła przejazd samochodom i tramwajom, co doprowadziło do czasowego paraliżu komunikacyjnego w tej części miasta. Do problemu przyczyniły się trwające w okolicy prace remontowe. Muł i piasek z budowy spłynęły do studzienek, zatykały odpływy i konieczne było odpompowywanie wody.
Obecnie (godz. 19) tramwaje kursują już normalnie, jednak ruch samochodowy pod wiaduktem nadal jest zablokowany. Na jezdni utknął samochód osobowy z automatyczną skrzynią biegów. Pojazd został zalany i wymaga specjalistycznego sprzętu do bezpiecznego usunięcia. Służby wodno-kanalizacyjne zostały już poinformowane o konieczności oczyszczenia studzienek z naniesionego mułu i piasku. Trwają dalsze prace porządkowe i zabezpieczające. Problemy z ruchem wystąpiły także na ul. Nowary w Wirku, na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Reymonta.
Niż genueński nad Polską
Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało kilka ostrzeżeń dotyczących wystąpienia wody z rzek, które obowiązuje do czwartku, 10 lipca. Powodem są intensywne opady, które mają przejść nad kilkoma województwami spowodowane niżem genueńskim.
Ostrzeżenia III stopnia dotyczące opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym obejmą województwa łódzkie i śląskie, a także zachodnie krańce woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego, zachód i południe woj. małopolskiego oraz wschodnią część województwa opolskiego. Alert będzie obowiązywał od godz. 20 we wtorek, 8 lipca, do godz. 8 w czwartek, 10 lipca. Prognozowana jest suma opadów od 80 mm do 100 mm, a miejscami do 140 mm. W nocy z 8 na 9 lipca przewiduje się opady w wysokości od 25 mm do 50 mm, miejscami do 60 mm, 9 lipca w ciągu dnia – od 30 mm do 50 mm, a w nocy z 9 na 10 lipca – od 10 mm do 30 mm.
Które regiony Śląska są najbardziej zagrożone?
Według informacji przekazanych przez służby kryzysowe, skutkiem gwałtownych opadów mogą być lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne i nagłe wezbrania rzek. Choć całe województwo objęte jest ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi, to niektóre obszary są szczególnie narażone. Największe zagrożenie dotyczy zlewni rzek górskich oraz zlewni Przemszy. Do mieszkańców regionu wysłano już alerty RCB z ostrzeżeniami.
Bielsko-Biała i Czechowice-Dziedzice wydają worki z piaskiem
W Bielsku-Białej od kilku godzin trwa rozdawanie worków z piaskiem trwa. Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej przygotował dwadzieścia miejsc noclegowych w pokojach oraz sześć miejsc rezerwowych na wypadek konieczności ewakuacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą uruchamiane kolejne lokalizacje. Władze miasta zapowiadają, że w przypadku naprawdę ekstremalnej sytuacji zostaną uruchomione komunikaty głosowe z syren alarmowych.
Również Czechowice-Dziedzice intensywnie przygotowują się na nadchodzące zagrożenie. Od rana na terenie gminy obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Mieszkańcy mogą odbierać worki z piaskiem we własnym zakresie w każdej jednostce OSP na terenie gminy.
Naszych strażaków wesprze kompania powodziowa
Z powodu dynamicznej sytuacji meteorologicznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się sztab kryzysowy. W spotkaniu z wojewodą śląskim uczestniczyli prezydenci miast na prawach powiatu oraz starostowie powiatów. W pełnej gotowości do pracy są strażacy i policja. Służby województwa zapowiadają, że na południe województwa wysłana zostanie kompania powodziowa, czyli strażacy i żołnierze spoza województwa śląskiego, którzy mają wzmocnić lokalne służby. We wszystkich częściach województwa uruchomiono też magazyny powodziowe.
Wojewoda zaapelował do lokalnych centrów zarządzania kryzysowego o pilne przekazywanie informacji o stanie koryt rzek i wałów przeciwpowodziowych, a także o sprawdzenie drożności wszystkich przepustów. Służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zadeklarowały, że prowadzą kontrole wałów przeciwpowodziowych, przepustów, zbiorników retencyjnych i jazów, aby cała infrastruktura była gotowa na przyjęcie dużej fali opadowej. Pełną gotowość operacyjną zgłosiła również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest cały Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, który w razie potrzeby będzie wspierany przez policję oraz Wojska Obrony Terytorialnej.
Co z obozami harcerskimi w regionie?
Szczególną uwagę służby zwróciły na bezpieczeństwo najmłodszych, którzy spędzają wakacje na łonie natury. Jak poinformowała Komenda Wojewódzka PSP, stałym monitoringiem objęto 32 obozy harcerskie, na których przebywa łącznie 1844 harcerzy. Strażacy mają przygotowane procedury na wypadek konieczności przeprowadzenia ewakuacji. Jednocześnie poproszono powiatowe centra zarządzania kryzysowego o monitorowanie sytuacji we wszystkich innych formach zorganizowanego wypoczynku i bieżące informowanie organizatorów o potencjalnym zagrożeniu.