Spis treści
- Złe prognozy dla województwa śląskiego
- Bielsko-Biała w obliczu zagrożenia: sztab kryzysowy i worki z piaskiem
- Wytyczne władz: Co powinni zrobić mieszkańcy Bielska-Białej?
- Czechowice-Dziedzice w pogotowiu przeciwpowodziowym. Worki z piaskiem dla mieszkańców
- Skoczów szykuje się na wodę
- Częstochowa szykuje się na ulewy i burze
- Ruda Śląska w najwyższej gotowości. Te ulice mogą znaleźć się pod wodą
- Sosnowiec gotowy na ulewy. Służby pod telefonem
- Władze śląska trzymają rękę na pulsie?
Złe prognozy dla województwa śląskiego
Sytuacja na południu województwa śląskiego staje się coraz bardziej napięta. W nocy z wtorku na środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada w regionie intensywne opady deszczu. Ostrzeżenie hydrologiczne ma trzeci, najwyższy stopień. Synoptycy prognozują opady o sumie od 90 do 140, a miejscami nawet do 170 milimetrów na metr kwadratowy.
Apogeum ulew zapowiadane jest na dzisiejszą noc i środę. Tego dnia, jak prognozuje IMGW, opady będą wynosiły od 30 do 50 milimetrów na metr kwadratowy. W czwartek sytuacja ma się nieznacznie uspokoić, z opadami rzędu 10 do 20 milimetrów. To jednak nie wszystko. Dodatkowo od godziny 12:00 do 20:00 w regionie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami, którym towarzyszyć mogą porywy wiatru do 70 km/h i lokalne opady gradu.
Bielsko-Biała w obliczu zagrożenia: sztab kryzysowy i worki z piaskiem
W związku z fatalnymi prognozami dla województwa śląskiego, w tym rejonu Podbeskidzia, tamtejsze władze przygotowują się na potencjalne powodzie błyskawiczne, jakie w najbliższych dniach mogą ich nawiedzić. Prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, zwołał pilne posiedzenie sztabu kryzysowego.
Wytyczne władz: Co powinni zrobić mieszkańcy Bielska-Białej?
Władze miasta w komunikacie skierowanym do mieszkańców Bielska-Białej przekazały, jak mieszkańcy powinni się zabezpieczyć na najbliższe dni.
- Naładowany telefon: Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy.
- Zabezpieczenie mienia: Na terenach zagrożonych podtopieniami, należy przenieść dobytek na wyższe piętra.
- Śledzenie komunikatów: Bieżąco śledzić komunikaty w mediach.
- Alerty RCB: Mieszkańcy już otrzymali rządowe alerty RCB oraz te z systemu UWAGA BB.
Władze miasta podjęły decyzję o wydawaniu worków z piaskiem. Od godziny 10:00, w siedzibie PreZero przy ulicy Reksia 6 w Bielsku-Białej, pracownicy spółki wydają mieszkańcom po 20 worków.
Miejski monitoring i gotowość służb wygląda następująco:
- Całodobowe MCZK: Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego działa całodobowo pod numerami telefonów: 33 4971 646 i 600 004 251.
- Monitoring rzek i potoków: Stan rzeki Białej oraz potoków (Starobielskiego, Krompareckiego, Kamienickiego, Straceńskiego i innych) jest na bieżąco monitorowany, podobnie jak punkty newralgiczne, takie jak okolice mostu okularowego na potoku Krzywa.
- Wyczyszczone studzienki: Miejski Zarząd Dróg sprawdził i wyczyścił wszystkie studzienki.
- Syreny alarmowe: W przypadku ekstremalnej sytuacji, w Bielsku-Białej zostaną uruchomione komunikaty głosowe z syren alarmowych.
Na wypadek konieczności ewakuacji, Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej przygotował dwadzieścia miejsc noclegowych w pokojach oraz sześć miejsc rezerwowych. W razie potrzeby uruchomione zostaną kolejne lokalizacje. W przypadku naprawdę ekstremalnej sytuacji w Bielsku-Białej zostaną uruchomione komunikaty głosowe z syren alarmowych.
Powódź błyskawiczna w Bielsku-Białej w 2024 ZDJĘCIA
Czechowice-Dziedzice w pogotowiu przeciwpowodziowym. Worki z piaskiem dla mieszkańców
Również Czechowice-Dziedzice intensywnie przygotowują się na nadchodzące zagrożenie. We wtorkowy poranek odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Burmistrza Mariana Błachuta, jego zastępców oraz przedstawicieli służb. Spotkanie zwołano w związku z prognozowanymi intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień i wzrostu zagrożenia powodziowego. To działania prewencyjne po doświadczeniach z ubiegłego roku, kiedy Czechowice-Dziedzice w dużej części znalazły się pod wodą.
Od godziny 9:00 na terenie gminy obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystkie służby, w tym jednostki OSP, są w pełnej gotowości. W działania zaangażowani zostaną również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomogą m.in. przy napełnianiu worków z piaskiem. Mieszkańcy mogą odbierać worki z piaskiem we własnym zakresie od godziny 15:00 w każdej jednostce OSP na terenie gminy.
Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, apeluje do mieszkańców o szczególną ostrożność: „Każdy z nas musi zachować szczególną ostrożność. Na bieżąco będziemy Państwa informować, ale nic nie zastąpi czujności i zaangażowania mieszkańców”.
Władze apelują też, aby na bieżąco śledzić stron internetowych urzędu oraz mediów społecznościowych, lokalnych mediów, a także komunikatów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Powódź w Czechowicach-Dziedzicach w 2024 roku ZDJĘCIA
Skoczów szykuje się na wodę
W skoczowskim ratuszu również zebrał się sztab kryzysowy. - Służby miejskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną w gminie Skoczów, przygotowując się na ewentualne zagrożenie powodziowe - informuje miasto.
W mieście uruchomiono samodzielny punkt poboru piasku. Znajduje się on przy ul. Wiślańskiej w Skoczowie. - W punkcie dostępny będzie piasek i worki, jednak zalecamy aby zabrać ze sobą własne łopaty do samodzielnego załadunku piasku. Zachęcamy również, aby już teraz samodzielne przygotować się do możliwych utrudnień - informuje samorząd.
Apelują również o zabezpieczenie własnego mienia, w tym np. przeparkowania samochodu czy przygotowania worków z piaskiem.
Jeśli mieszkasz na posesji wzdłuż rzeki Bładnicy, Pogórzanki czy innych cieków wodnych, nie zostawiaj samochodów w garażu lub na posesji, tylko przeparkuj je w bezpieczne, wyżej położone miejsce. Śledź oficjalne komunikaty miejskie na stronie internetowej: www.skoczow.pl oraz na fanpage’u gminy Skoczów, a także stronę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - brzmi komunikat do mieszkańców.
Częstochowa szykuje się na ulewy i burze
Prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby upewnić się, że miasto jest gotowe na potencjalne uderzenie żywiołu. Służby miejskie już działają w terenie. Szczególną uwagę poświęcono wałom przeciwpowodziowym, zwłaszcza w miejscach, gdzie trwają prace remontowe. Chodzi o to, by uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo wzmocniono obsadę dyspozytorską Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzenia Kryzysowego, a podmioty odpowiedzialne za dostarczanie piasku i sprzętu potwierdziły swoją gotowość.
W razie potrzeby do dyspozycji jest aż 100 tysięcy worków na piach oraz 100 worków typu big-bag. To jednak nie wszystko. W zasobach znajduje się ponad 200 plandek, 3 kilometry bieżące folii do wzmacniania wałów oraz setki łopat. Na placu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zgromadzono również ponad 50 ton piachu, gotowego do natychmiastowego użycia.
Dodatkowo, częstochowskie jednostki OSP dysponują imponującym sprzętem, w tym 60 pompami do wody (także brudnej), 25 agregatami prądotwórczymi oraz 70 pilarkami do drewna, betonu i stali.
Ruda Śląska w najwyższej gotowości. Te ulice mogą znaleźć się pod wodą
Akcję w Rudzie Śląskiej koordynuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, które pracuje całodobowo. Mieszkańcy mogą zgłaszać problemy pod bezpłatnym numerem telefonu: 800-158-800. Służby miejskie pracują bez przerwy, aby zminimalizować skutki nadchodzącej ulewy. Już od godzin porannych pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sprawdzają i udrażniają wpusty uliczne oraz wloty do zbiorników retencyjnych. W najbardziej newralgicznych punktach miasta gromadzone są worki z piaskiem i barierki.
W magazynie przeciwpowodziowym przygotowano 1 500 worków z piaskiem, a w rezerwie czeka kolejnych 8 000.
Te ulice w Rudzie Śląskiej są najbardziej zagrożone zalaniem.
- Rejon ul. Nowary/Czajkowskiego w Wirku
- Rejon ul. Kokota/Sportowców w Bielszowicach
- Rejon ul. Szkolnej/Szymanowskiego w Bielszowicach
Pozostałe miejsca, gdzie także mogą tworzyć się zalewiska to:
- wiadukt kolejowy przy ul. Asfaltowej w Chebziu
- ul. Kochłowicka w rejonie budynku nr 66
- rejon ul. Magdziorza/Gabora
- rejon ul. Bałtyckiej/Radoszowskiej
- wiadukt kolejowy przy ul. Piastowskiej
- ul. Ligocka w rejonie ujścia potoku Jamna do rzeki Kłodnicy
- ul. Przyjazna
- ul. Zgrzebnioka w rejonie budynków 16-18-20
- rejon ul. Sławika i ul. Karskiego
- rejon ul. Kokota/Gęsiej
- ul. Graniczna
W stanie podwyższonej gotowości są strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP Ruda Śląska. Służby apelują o bieżące śledzenie komunikatów RCB oraz informacji publikowanych na oficjalnych kanałach miasta.
Sosnowiec gotowy na ulewy. Służby pod telefonem
Jak poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, strażacy z PSP i OSP są w gotowości. - Podobnie jak MZUK, straż miejska, Sosnowieckie Wodociągi i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ludzie i sprzęt czekają. Miejmy nadzieję, że nie będzie konieczności, ale jak wiecie - musimy być gotowi - czytamy w komunikacie.
Stany wód są na bieżąco monitorowane. Przy zwiększonych opadach mają zostać podniesione windy i platformy w przejściach podziemnych. Numery do służb, to:
- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego: 32 266 52 20
- Dyspozytor MZUK Sosnowiec: 501 456 203
- MZZL Sosnowiec pogotowie techniczne: 508 131 446.
- Dyspozytor Sosnowieckich Wodociągów: 32 292 51 98, 32 364 43 59, 994
- Numer alarmowy: 112.
Władze śląska trzymają rękę na pulsie?
Jak poinformował wojewoda Marek Wójcik, dziś odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ze zdalnym udziałem starostów i prezydentów miast na prawach powiatów z województwa śląskiego.
Służby zarządzania kryzysowego są w gotowości. Poleciłem sprawdzenie stanów magazynów przeciwpowodziowych oraz zwiększenie obsługi numeru alarmowego 112. Do mieszkańców województwa zostały wysłane SMSy z ostrzeżeniami. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie mają przygotowane rezerwy powodziowe - informuje wojewoda.
Marek Wójcik przekazał również informację o tym, aby samorządowcy sprawdzili w swoich miejscowościach infrastrukturę komunalną. - Zwłaszcza przepustów drogowych oraz o zgłaszanie informacji o ewentualnym nieprawidłowym stanie wałów i urządzeń przeciwpowodziowych. W miarę potrzeb do wsparcia samorządów zostaną skierowani żołnierze WOT.
