Przełom w zagospodarowaniu odpadów
PGG podkreśla, że inicjatorem porozumienia był Haldex – spółka z grupy kapitałowej Holdingu KW, która posiada wieloletnie doświadczenie w przetwarzaniu skał płonnych. Strony porozumienia postanowiły rozwijać technologie przetwórcze skały płonnej i prowadzić wspólne badania nad przetwarzaniem łupków. W Haldeksie ma powstać specjalna instalacja z piecem obrotowym do wytwarzania pucolan.
By projekt mógł zostać zrealizowany i wdrożony przemysłowo, konieczne będzie pozyskanie środków z odpowiednich funduszy Unii Europejskiej. Opracowane rozwiązania naukowo-techniczne mają być upowszechniane m.in. na tematycznych konferencjach.
Prezes Haldeksu Przemysław Danielewski wyjaśnił, że współpraca ma być odpowiedzią na wdrażanie w spółce założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego, dotyczących wykorzystania materiałów odpadowych w celach gospodarczych i ograniczenia negatywnego wpływu składowanych odpadów na środowisko naturalne.
Z kolei Maciej Harat, szef Holdingu KW wskazał, że ich głównym celem jest wykorzystanie potencjału technologicznego i kadrowego w innych obszarach, niż eksploatacja i produkcja paliw kopalnych. I zaznaczył, że w tym kontekście jednym z kluczowych wyzwań będzie zagospodarowanie i przemysłowe wykorzystanie zasobów, które w przeszłości były traktowane jako odpad produkcji wydobywczej. Takie podejście pozwoli ograniczyć niekorzystny wpływu przemysłu ciężkiego na środowisko, a także przywrócić tereny zdegradowane do celów gospodarczych.
Projekt pozwoli zmniejszyć wolumen łupków przywęglowych, które dotychczas składowano na kopalnianych hałdach. Wykorzystanie składowisk odpadów górniczych jako źródła cennego surowca pozwoli nam m.in. odzyskać tereny, które posłużą nowym celom społeczno-biznesowym - podkreślił Deja, prezes PGG.

Deficytowe pucolany – szansa w łupkach przywęglowych
Materiały pucolanowe, czyli rzadkie krzemionki niezbędne przy produkcji klinkierów, cementu i betonu mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Zużywa się ich ok. 2 mln ton rocznie. Przy czym pucolany są deficytowe - dotychczas pozyskiwano je naturalnie lub z pyłów dymnicowych, powstających przy spalaniu węgla w elektrowniach konwencjonalnych.
Paweł Pichniarczyk z ICiMB uważa, że nowym źródłem pełnowartościowych pucolan mogą stać się pogórnicze łupki przywęglowe, jeśli tylko zostaną poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Naukowiec podkreśla, że pomysł ten może być przełomem w zagospodarowaniu odpadów górniczych. Konieczne są jednak technologiczne testy i badania.
Współpraca z Tauronem – kolejne porozumienie PGG
Obecne czterostronne porozumienie ws. wykorzystania skały płonnej jest kolejnym krokiem Polskiej Grupy Górniczej w stronę innowacji i ochrony środowiska. Na przełomie czerwca i lipca tego roku firma podpisała list intencyjny ze spółką Bioeko z grupy Tauron, która ma doświadczenie m.in. w zagospodarowaniu wydobywanego wraz z węglem kamienia z kopalń Tauronu Wydobycie (obecnie, po wydzieleniu z koncernu to Południowy Koncern Węglowy).
Zgodnie z treścią listu intencyjnego PGG i Bioeko zbadają perspektywy współpracy m.in. w zakresie ponownego wykorzystania skały płonnej w różnych gałęziach przemysłu. Porozumienie dotyczy też rozwoju innowacyjnych metod przetwarzania odpadów w gospodarce obiegu zamkniętego. Tauron chciałby wykorzystać kruszywo, które jest wydobywane wraz z węglem - przy odpowiedniej kontroli jakości produkt ze skał płonnych może stanowić pełnowartościowy materiał, bardzo cenny dla przemysłu, zastępując choćby surowce naturalne wydobywane metodą odkrywkową.