Zabytkowy kościół w Bytomiu przejdzie renowację. Prace będą kosztować ponad 3,5 mln zł

i

Autor: UM Bytom

Bytom

Zabytkowy kościół w Bytomiu przejdzie renowację. Miasto daje ponad 3,5 mln zł

2024-10-02 13:36

W poniedziałek 30 września bytomscy radni jednogłośnie zadecydowali o udzieleniu dotacji celowej Zakonowi Braci Mniejszych - Franciszkanów Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce.

Remont zabytkowego kościoła pw. św. Wojciecha w Bytomiu

Fundusze mają zostać wykorzystane na renowację zabytkowego kościoła pw. św. Wojciecha przy placu Klasztornym 1, którym zarządzają. Na ten cel samorząd otrzymał 3,571 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Pozyskane przez miasto środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznaczone zostaną na prace renowacyjne jednego z najstarszych kościołów w Bytomiu, który powstał w XV wieku - powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane przywrócą piękno temu zabytkowemu obiektowi, z którym nierozerwalnie związana jest historia naszego miasta - podkreślił.

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu fundusze zostaną przekazane zakonowi, co umożliwi rozpoczęcie realizacji całej inwestycji.

- Przekazanie dotacji umożliwi wszczęcie postępowania zakupowego na realizację inwestycji - poinformował Urząd Miejski w Bytomiu.

Kościół św. Wojciecha to piękny zabytek

Zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha w Bytomiu powstał w połowie XV w. Jest to barokowy kościół z gotyckim prezbiterium. Po gruntownej przebudowie w latach 1783-1786 obiekt zyskał swój obecny kształt. Został wówczas powiększony poprzez dobudowanie nawy i kruchty z wieżą.

Kościół pozostawiono jako gotyckie prezbiterium, ozdabiając je renesansowymi kapitelami, a nową nawę ze sklepieniami żaglowymi utrzymano w tonacji klasycyzującego baroku. Wewnątrz ufundowano nowe organy i kryptę jako grobowiec rodziny Henckel-Erdmann. Dzisiaj z tego wyposażenia pozostały tylko dwie figury świętych apostołów Piotra i Pawła, znajdujące się pod chórem organowym, jak również fasad kościoła z charakterystycznym portalem nie zmieniła wyglądu - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Bytomiu.

Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1970 roku.

Renowacja kościoła św. Wojciecha - zakres prac

Planowana renowacja kościoła pw. św. Wojciecha zakłada remont elewacji kościoła, kaplicy oraz zakrystii, odnowienie pokrycia dachowego nad wejściem do kościoła, obróbki blacharskie, konserwację lub naprawę okien i drzwi oraz remont wnętrza kościoła.

Kamienne posadzki w kościele, kaplicy i zakrystiach zostaną poddane czyszczeniu, naprawie i impregnacji, natomiast drewniane podłogi na chórze, poddaszu i wieży zostaną zakonserwowane. W pomieszczeniach ministrantów, obecnej i dawnej zakrystii zaplanowano remont posadzki. Dodatkowo w kościele zamontowana ma zostać instalacja odgromowa i przeciwpożarowa, a także monitoring z systemem antywłamaniowym.

Wszystkie prace wykonane zostaną pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.