Zabytkowa kamienica w Bytomiu, w której mieszkała Karin Stanek, jest do kupienia. Ile kosztuje?

i

Autor: Google Maps

Nieruchomości

Zabytkowa kamienica w Bytomiu, w której mieszkała Karin Stanek, jest do kupienia. Ile kosztuje?

2023-08-09 17:54

Zabytkowa kamienica przy ul. Piłsudskiego w Bytomiu została wystawiona na sprzedaż. To właśnie tu mieszkała kiedyś Karin Stanek, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Kamienica, w której mieszkała Karin Stanek, wystawiona na sprzedaż

Na sprzedaż wystawiona została zabytkowa kamienica w Bytomiu przy ul. Piłsudskiego. To właśnie tutaj przez wiele lat mieszkała słynna polska piosenkarka Karin Stanek. Tu upłynęło jej nastoletnie życie. "Na podwórku za domem grywała z kolegami w piłkę nożną, którą uwielbiała" - czytamy w przewodniku "Śladami Karin Stanek", który jest dostępny w sieci. 

Kamienica przy ul. Piłsudskiego 54 została zbudowana w 1901 roku. Jest wpisana do rejestru zabytków i znajduje się w ścisłym centrum Bytomia.

- Kamienica składa się z czterech kondygnacji, trzech pięter z lokalami mieszkalnymi (ze strychem użytkowym do adaptacji), dwóch lokali handlowych na parterze oraz rozległych suchych piwnic pod całą kamienicą - również z możliwością adaptacji. W kamienicy znajduje się w tej chwili 8 lokali mieszkalnych - czytamy w ogłoszeniu. Budynek jest przeznaczony do remontu, choć część prac została już wykonana (m.in. wymieniono wszystkie okna na plastikowe). 

Cena wynosi 880 tys. zł brutto. 

Zabytkowa kamienica w Bytomiu, w której mieszkała Karin Stanek, jest do kupienia

i

Autor: Google Maps

Karin Stanek. Biografia

Karin Stanek przyszła na świat w Bytomiu w 1943 roku (choć niektóre źródła wskazują, że artystka urodziła się trzy lata później). Wychowywała się w wielodzietnej, górniczej rodzinie. Po ukończeniu siódmej klasy szkoły podstawowej, pracowała jako goniec w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego. Karin była muzycznym samoukiem - sama nauczyła się śpiewać i grać na gitarze. 

Była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wylansowała takie przeboje, jak „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą”, „Jedziemy autostopem” czy „Tato, kup mi dzinsy”. Zadebiutowała piosenką "Jimmy Joe" w 1962 roku. W tym samym roku dołączyła do zespołu Czerwono-Czarni i została jego wokalistką. W formacji występowała aż do 1969 roku. Śpiewała również w innych grupach (The Samuels, Aryston, Inni oraz Schemat), a później zdecydowała się rozpoczęcie kariery solowej. 

W latach siedemdziesiątych - jak wspomina prasa - środowisko muzyczne w kraju nie było jej zbytnio przychylne. W związku z tym, Stanek skupiła się na występach zagranicznych. A następnie przeprowadziła się do Niemiec, gdzie mieszkała jej rodzina. 

W 1991, po 15 latach przerwy, wróciła do Polski. Zagrała wówczas koncert w Operze Leśnej w Sopocie. Rok później - z okazji 30-lecia kariery artystycznej - znów odwiedziła to miasto. Chętnie występowała w Polsce, ale nie powróciła tu na stałe. Po raz ostatni nad Wisłą zagrała w 2005 roku. 

Stanek zmarła 15 lutego 2011 roku w jednym z niemieckich szpitali z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Pochowana została na cmentarzu w Wolfenbüttel. Po śmierci została oczywiście uhonorowana w rodzinnym Bytomiu - jej imieniem nazwano plac przed Bytomskim Centrum Kultury, a we wrześniu 2013 roku postawiono tam jej pomnik.

QUIZ o zespole Dżem. Jak dobrze znasz piosenki Dżemu?

Pytanie 1 z 10
Dokończ tekst utworu "Whisky". "Czego szuka w naszym mieście..."
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/