Kamienica, w której mieszkała Karin Stanek, wystawiona na sprzedaż
Na sprzedaż wystawiona została zabytkowa kamienica w Bytomiu przy ul. Piłsudskiego. To właśnie tutaj przez wiele lat mieszkała słynna polska piosenkarka Karin Stanek. Tu upłynęło jej nastoletnie życie. "Na podwórku za domem grywała z kolegami w piłkę nożną, którą uwielbiała" - czytamy w przewodniku "Śladami Karin Stanek", który jest dostępny w sieci.
Kamienica przy ul. Piłsudskiego 54 została zbudowana w 1901 roku. Jest wpisana do rejestru zabytków i znajduje się w ścisłym centrum Bytomia.
- Kamienica składa się z czterech kondygnacji, trzech pięter z lokalami mieszkalnymi (ze strychem użytkowym do adaptacji), dwóch lokali handlowych na parterze oraz rozległych suchych piwnic pod całą kamienicą - również z możliwością adaptacji. W kamienicy znajduje się w tej chwili 8 lokali mieszkalnych - czytamy w ogłoszeniu. Budynek jest przeznaczony do remontu, choć część prac została już wykonana (m.in. wymieniono wszystkie okna na plastikowe).
Cena wynosi 880 tys. zł brutto.
Karin Stanek. Biografia
Karin Stanek przyszła na świat w Bytomiu w 1943 roku (choć niektóre źródła wskazują, że artystka urodziła się trzy lata później). Wychowywała się w wielodzietnej, górniczej rodzinie. Po ukończeniu siódmej klasy szkoły podstawowej, pracowała jako goniec w Przedsiębiorstwie Instalacyjnym Przemysłu Węglowego. Karin była muzycznym samoukiem - sama nauczyła się śpiewać i grać na gitarze.
Była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wylansowała takie przeboje, jak „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą”, „Jedziemy autostopem” czy „Tato, kup mi dzinsy”. Zadebiutowała piosenką "Jimmy Joe" w 1962 roku. W tym samym roku dołączyła do zespołu Czerwono-Czarni i została jego wokalistką. W formacji występowała aż do 1969 roku. Śpiewała również w innych grupach (The Samuels, Aryston, Inni oraz Schemat), a później zdecydowała się rozpoczęcie kariery solowej.
W latach siedemdziesiątych - jak wspomina prasa - środowisko muzyczne w kraju nie było jej zbytnio przychylne. W związku z tym, Stanek skupiła się na występach zagranicznych. A następnie przeprowadziła się do Niemiec, gdzie mieszkała jej rodzina.
W 1991, po 15 latach przerwy, wróciła do Polski. Zagrała wówczas koncert w Operze Leśnej w Sopocie. Rok później - z okazji 30-lecia kariery artystycznej - znów odwiedziła to miasto. Chętnie występowała w Polsce, ale nie powróciła tu na stałe. Po raz ostatni nad Wisłą zagrała w 2005 roku.
Stanek zmarła 15 lutego 2011 roku w jednym z niemieckich szpitali z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Pochowana została na cmentarzu w Wolfenbüttel. Po śmierci została oczywiście uhonorowana w rodzinnym Bytomiu - jej imieniem nazwano plac przed Bytomskim Centrum Kultury, a we wrześniu 2013 roku postawiono tam jej pomnik.