By móc zrealizować inwestycję, gmina stara się o pozyskanie 100 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Projekt pt. "Mobilna Metropolia - budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom" został już dopuszczony do ubiegania się o środki unijne w trybie niekonkursowym. A to oznacza, że w przypadku spełnienia wszystkich wymaganych kryteriów miasto ma gwarancję, że wnioskowane dofinansowanie zostanie przyznane w całości. Nabór wniosków jest planowany między styczniem a czerwcem 2024 roku.
Ponadto projekt budowy centrów przesiadkowych został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Bytomia. W ciągu dwóch lat będzie trzeba zabezpieczyć 920 tys. zł z budżetu miasta na przygotowanie dokumentacji.
Bytom chce zbudować trzy centra przesiadkowe. Jak będzie wyglądać inwestycja?
W ramach inwestycji przebudowane zostaną istniejące układy drogowe, by umożliwić dojazd do nowych obiektów. Powstaną chodniki, przejścia dla pieszych, przejazdy rowerowe.
Budowa centrów przesiadkowych ma poprawić funkcjonowanie komunikacji publicznej w Bytomiu i stanowić alternatywę dla tych, którzy korzystają z samochodów. W mieście równolegle toczy się kilka inwestycji, które mają wpłynąć pozytywnie na poziom transportu publicznego. Są to:
- modernizacja linii tramwajowych (ul. Katowicka)
- przebudowa linii kolejowej nr 131 - modernizacja stacji w Bytomii, Bytomiu-Karbiu i Bytomiu-Stroszku
- Budowa linii kolejowej z Bytomia do Pyrzowic
- Planowane połączenie kolejowe z Rudą Śląską