Fabryka Drutu w Gliwicach objęta ochroną konserwatorską
Na wniosek stowarzyszenia Miasto-ogród Gliwice przygotowany we współpracy z GrubaTektura i Ratujmy Lipy oraz ludźmi, którzy walczą o zachowanie przemysłowego dziedzictwa Gliwic, Zabytkowa Fabryka Drutu została wpisana do rejestru zabytków.
Historia powstania pierwszej fabryki drutu na Śląsku sięga 1852 roku i wiąże się z postacią niemieckiego przemysłowca Wilhelma Hegenscheidta, który przyjechał na Śląsk z Westfalii. Jego wyroby były innowacyjne - wprowadził na rynek liny stalowe oraz gwoździe produkowane na zimno.
Od 2007 roku w jednej z hal po fabryce drutu Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży tworzy Starą Fabrykę Drutu – miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne (m.in. koncerty, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe). Dolna część pełni funkcję koncertową, natomiast górna to głównie przestrzeń wystawiennicza.
O uratowanie zabytku walczyli gliwiccy aktywiści
Zespół ceglanych hal, położony między ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i ul. Dubois, jest jednym z ostatnich świadectw industrialnej historii gliwickiego śródmieścia.
W styczniu 2023 r. P.A. Nova złożyła, w imieniu właściciela, czyli będącej w likwidacji spółki AIP, wniosek o rozbiórkę zabytkowych hal fabrycznych. Decyzję miał podjąć prezydent i Wojewódzki Urząd Konserwatorski.
Aktywiści sprzeciwili się tym planom - pod petycją do wojewódzkiego konserwatora zabytków i prezydenta Gliwic podpisało się ponad 1000 osób. Walczyli o objęcie ochroną konserwatorską całego zespołu zabudowań dawnej fabryki drutu, poprzez wpis do rejestru zabytków. Udało się.