Zabrze: W dzielnicy Grzybowice powstanie Geopark. Miasto właśnie podpisało umowę z wykonawcą

i

Autor: mat.prasowe Miasto chce zrekultywować 9 ha terenu w Grzybowicach

Zabrze: W dzielnicy Grzybowice powstanie Geopark. Miasto właśnie podpisało umowę z wykonawcą

2021-01-05 13:05

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez mieszkańców Zabrza. W dzielnicy Grzybowice dawne wyrobisko gliny zostanie zrekultywowane i przekształcone w nowoczesny geopark. A to oznacza, że nieużywany od lat teren będzie teraz pełnił funkcję rekreacyjno-edukacyjną.

Tym oddychasz w Zagłębiu i na Śląsku. Po tygodniu sosnowieckie płuca są czarne

W Zabrzu-Grzybowicach powstanie geopark

We wtorek, 5 stycznia władze Zabrza podpisały umowę na budowę Geoparku na terenie dawnego wyrobiska gliny w dzielnicy Grzybowice. Inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje spółka Mostostal Zabrze GPBP S.A.

Wartość umowy to ponad 7 milionów złotych. Aż 85 procent kosztów zostanie pokrytych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

ZOBACZ TAKŻE: Zabrze: Aż sześcioro dzieci urodziło się w pierwszym dniu 2021 roku. Najwcześniej na świat przyszła Eliza [ZDJĘCIA]

Geopark w Zabrzu-Grzybowicach. Jak będzie wyglądał?

Nowa inwestycja będzie polegała na zrekultywowaniu 9 ha terenu położonego w Zabrzu przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Teren będzie pełnił funkcję rekreacyjno-edukacyjną.

Dzięki skutecznemu pozyskaniu środków unijnych zrekultywujemy w Zabrzu kolejny zdegradowany teren, który będzie służył mieszkańcom dla celów rekreacyjnych – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Sonda
Która dzielnica jest najbardziej niebezpieczna?

Projekt geoparku podzielony jest na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni, powstanie geopark. Usunięte zostaną nasypy, umocnione skarpy, zostaną wykonane roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom.

Mają powstać też ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne geoparku. Zamontowane zostaną też tablice informacyjne w tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstanie infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowana zostanie mała architektura (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostaną oczyszczone, a tuż przy nich powstaną drewniane pomosty. Powstanie plaża trawiasta, na której zamontowane zostaną leżaki.

Wokół dawnego wyrobiska, a także zbiorników wodnych powstaną ścieżki pieszo-rowerowe wraz z oświetleniem. Na terenie całego obszaru zieleń zostanie uporządkowana i wzbogacona.

Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2023 roku.