Wyzwiska, agresja, pobicia. Śląskie szpitale mierzą się z falą hejtu [AUDIO]

2021-04-22 14:06

W czasie pandemii koronawirusa zaostrza się hejt wobec pracowników ochrony zdrowia. Zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne – z taką rzeczywistością codziennie mierzą się pracownicy ochrony zdrowia. Zalewa ich fala hejtu i agresji, o wiele większa niż przed lub na początku pandemii, bo do koronasceptyków dołączyli antyszczepionkowcy i zwolennicy różnych teorii spiskowych.

Kultowe samochody z seriali | ESKA XD - Prosto z salonu #19

Wobec ośmieszania, nienawiści, zastraszania, a nawet grożenia, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, opiekunowie medyczni, salowe, sanitariusze, rejestratorki, a także lekarze czują bezsilność. Coraz częściej medycy boją się, że ktoś mógłby użyć narzędzia innego niż słowo.

- Wyzywali nas od „kowidowców”, popychali nas. - Zdarzają się pacjenci agresywni i wulgarni. - Czasem są próby zastraszenia, grożenia, a czasem są to rękoczyny. – tłumaczą.

Odpowiedzią na falę hejtu jest akcja organizowana przez Śląską Izbę Lekarską i Śląski Uniwersytet Medyczny, po sygnałach z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Pracownicy ochrony zdrowia chcą mówić głośno o fali hejtu zalewającej pracowników ochrony zdrowia. - Żyjemy w czasach, gdzie jesteśmy obciążeni ciężarem pandemii. Zarówno po stronie pacjentów, jak i po stronie lekarzy, ale musimy pamiętać o tym, że to zmęczenie może wywoływać różne niepożądane reakcje. Dlatego tym bardziej, w tych ciężkich czasach, musimy pamiętać, aby siebie szanować – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Celem akcji #szanujmedyka jest przypomnienie o potrzebie wzajemnego szacunku, jaki przecież należy się wszystkim, a zwłaszcza ludziom ratującym innym życie. - Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presje poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja, ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent – medyk. Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego – zrozumienia – że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem - podkreśla dr n. med. Tadeusz Urban, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Jednym z elementów akcji, prowadzonej w porozumieniu z samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są noszone na fartuchach i kombinezonach plakietki z hasłem „Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie!”. Medycy nosić je będą z nadzieją, że to wołanie przynajmniej niektórych pobudzi do refleksji.

Medycy nosić je będą z nadzieją, że to wołanie przynajmniej niektórych pobudzi do refleksji. Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie publikowana jedna historia związana z hejtem jaka spotkała medyka podczas wykonywania swojej pracy. Medycy mają nadzieję, że ich wołanie przynajmniej niektórych pobudzi do refleksji.

Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych będzie publikowana jedna historia, która spotkała medyka podczas wykonywania swojej pracy.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Fala hejtu zalewa śląskie szpitale. Posłuchaj wypowiedzi lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych!