Kryminalne

Wyznawali uczucia, obiecywali bogactwo. Swoje ofiary oszukali na co najmniej 25 mln zł

2024-05-23 11:12

Policjanci zatrzymali sześć osób odpowiedzialnych za oszustwa "nigeryjskie". Jak udało się ustalić, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej oszukali co najmniej pół tysiąca osób w całej Polsce na kwotę przynajmniej 25 mln zł.

Oszukali blisko pół tysiąca osób w całym kraju

Śląscy policjanci zatrzymali sześć osób w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z wyłudzaniem pieniędzy poprzez oszustwa "nigeryjskie". Wśród zatrzymanych osób były trzy kobiety i trzech mężczyzn. Są podejrzani o oszustwa na bardzo dużą skalę. Jak informują policjanci, ich ofiarami mogły paść setki, a nawet tysiące osób w całej Polsce. Na ten moment policjanci ustalili blisko 500 osób poszkodowanych, od których wyłudzono łącznie co najmniej 25 mln zł.

Na ślad grupy zajmującej się wyłudzeniami w sieci policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach natrafili pod koniec ubiegłego roku. Rozpoczęli wtedy zbieranie informacji i gromadzenie materiału dowodowego obciążającego członków tej grupy. W kwietniu br. doszło do zatrzymania sześciu obywateli Nigerii w wieku od 25 do 31 lat, którzy działali w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Grupa działała w sposób bezwzględny. Przestępcy, podszywając się między innymi pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy czy pośredników w sprawach spadkowych, wyłudzali pieniądze lub dane osobowe swoich ofiar za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów – przekazują Śląscy Policjanci.

Jak działali oszuści?

Ich sposoby działania były dokładnie zaplanowane. Podawali się za bogaczy lub instytucje i obiecywali swoim ofiarom duże sumy pieniędzy. Często manipulowali ofiarą, informując ją, że najpierw musi uiścić opłatę administracyjną, podatek lub pokryć inne koszty, a dopiero później będzie mogła otrzymać obiecane pieniądze. Oczywiście, żadnych pieniędzy nigdy nie było, a bogacili się jedynie oszuści.

W innych przypadkach członkowie grupy przestępczej oddziaływali na uczucia swoich ofiar. Nawiązywali z nimi kontakt przez Internet i wzbudzali zaufanie, a następnie prosili o pomoc. Ofiary same przekazywały im pieniądze.

- Przestępcy prowadzili rozmowy w taki sposób, aby zyskać zaufanie ofiar do tego stopnia, że nieświadome podstępu osoby same przekazywały oszustom pieniądze, aby im pomóc czy uchronić przed kłopotami. W ten sposób ofiary przekazywały im znaczne sumy pieniędzy. W jednym przypadku było to blisko 800 tysięcy złotych - informują policjanci.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Katowice Wschód. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Cztery osoby tymczasowo trafiło do aresztu. Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 20 lat więzienia.

Jak informują policjanci, sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.

Policjanci ostrzegają przed oszustwami "nigeryjskimi"

Schemat działania oszustów "nigeryjskich" jest zawsze podobny. Przestępca nawiązuje ze swoją ofiarą kontakt przez internet. Podaje się za osobę godną zaufania np. lekarza lub żołnierza, po czym wylewnie opowiada o swoim życiu i buduje zaufanie. Po jakimś czasie trwania takiej znajomości oszust prosi o pomoc finansową.  

- Oszust wysyła do wytypowanej lub przypadkowej osoby wiadomość e-mail, lub kontaktuje się przez portal społecznościowy czy randkowy. Za każdym razem prosi o przeniesienie rozmowy na platformę wybranego przez siebie komunikatora. Od tej chwili codziennie koresponduje z wybraną przez siebie ofiarą. Opowiadając jej szczegóły ze swojego życia, buduje więź i zaufanie, by po pewnym czasie poprosić o pomoc, która zawsze wiąże się dla ofiary z obciążeniem finansowym - przestrzegaja policjanci.