W czasie nocnego dozoru pracy zbiornika Racibórz Dolny pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach stwierdzili konieczność interwencji służb, związaną ze zlokalizowaniem wysięku w przedpolu zbiornika. Bezzwłocznie wezwano służby na miejsce, które podjęły działania mające na celu umocnienie w miejsca wysięku.
Trwa zabezpieczanie
W nocy rozpoczęto zabezpieczanie miejsca wysięku przez pracowników PGW WP i służby. Sytuacja nie zagraża pracy mechanizmów wlotowych i upustowych. Jednocześnie dokonano kolejnego przeglądu całego zbiornika i weryfikacji jego pracy. Nie stwierdzono innych nieprawidłowości. Zbiornik przyjął do godz. 5.00 dnia 17 wrześnie ok. 144 mln m3 co stanowi 78% jego pojemności.
Jak poinformowano na odprawie sztabu z premierem Donaldem Tuskiem, udało się już uszczelnić zbiornik Racibórz Dolny.
- Planujemy wypełnić zbiornik Racibórz Dolny 166 mln m sześć. wody na jego 185 mln m sześc. całkowitej pojemności – zasygnalizowała w niedzielę w Katowicach prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Powinno to uchronić miasta poniżej – zaznaczyła w niedzielę prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska.
Zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu Dolnym został oddany do użytku na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Jak przypomniała prezes, budowa została sfinansowana ze środków Banku Światowego i jest to największy projekt przeciwpowodziowy zrealizowany w tej części Europy.
W związku z powodzią wiele miejscowości w Śląskiem zostało zalanych, a mieszkańcy zostali ewakuowani. Jednym z takich miejsc są Chałupki przy granicy czeskiej. Woda wdarła się do wielu domów.
Zobaczcie, jakie szkody wyrządził niszczycielski żywioł.
Listen on Spreaker.