Jak doszło do wysięku na polderze Buków?
W nocy z 17 na 18 września doszło do wysięku w wale polderu Buków, który jest położony w gminie Krzyżanowice (woj. śląskie). Jego zadaniem wspólnie ze zbiornikiem Racibórz Dolny jest ochrona Wrocławia przed zalaniem.
Łączna długość obwałowań polderu Buków to około 14 km. W ramach naszych nocnych prac monitorujących i dozoru nad obiektami hydrotechnicznymi nasza obsługa na odcinku około 150 m na Polderze Buków spostrzegła wysięk z obwałowania – punktowo, lokalnie. Ponieważ każdą taką sytuację traktujemy poważnie, poprosiliśmy służby o wsparcie i od godzin nocnych trwa tam umacnianie tego odcinka — informowała 18 września Linda Hofman rzeczniczka Wód Polskich w Gliwicach.
Jak dowiedział się Onet, do wysięku nie doszło w sposób naturalny. Ktoś przebił otwór w wale polderu i umieścił w nim rurę — Doszło do nielegalnego korzystania z wód polderu Buków. W związku z czym, po podjęciu niezbędnej interwencji związanej z wysiękiem w wale, Wody Polskie zdecydowały o zawiadomieniu prokuratury — przekazała "Onetowi" rzeczniczka Wód Polskich w Gliwicach.
Otwór został szybko zasypany i obecnie nie zagraża mieszkańcom terenów położonych poniżej polderu i zbiornika Racibórz Dolny.
Zobaczcie, jak wyglądał polder Buków tuż po gigantycznych ulewach.
Kiedy powstał polder Buków?
Polder Buków to sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy na Odrze o pojemności ok. 53 mln m³. Położony jest na terenie trzech gmin – Gorzyc i Lubomia w powiecie wodzisławskim i Krzyżanowic w powiecie raciborskim. W czasie budowy zbiornika zlikwidowano wieś Kamień nad Odrą w powiecie wodzisławskim.
Polder Buków budowany był w latach 1989-2002, a jego nazwa pochodzi od sąsiadującej z nim wsi Buków położonej w gminie Lubomia w powiecie wodzisławskim.
Dziś wiadomo już, że zarówno polder Buków jak i zbiornik Racibórz Dolny uchronił Wrocław i Opole przed zalaniem.
Tak wygląda Zbiornik Racibórz Dolny
Polecany artykuł: