Wybory 2024

i

Autor: Filip Naumienko/REPORTER

Wybory 2024

Wyniki wyborów 2024: Badanie exit poll dla sześciu miast w Polsce

2024-04-04 12:27

Pierwsze wyniki wyborów samorządowych 2024 poznamy w niedzielę, 7 kwietnia tuż po godz. 21. Stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat przekażą wyniki badani exit poll dla sześciu najważniejszych miast w Polsce. Będą to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów.

Kiedy wyniki wyborów 2024?

Trzy największe stacje telewizyjne w Polsce: TVP, TVN i Polsat podadzą tuż po godz. 21 wyniki wyborów samorządowych na podstawie badania exit poll. Szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych opracuje Ipsos. Oficjalne wyniki wyborów ogłoszą z kolei terytorialne komisje wyborcze po tym, jak komisarz wyborczy zatwierdzi ich protokół. Krajowe Biuro Wyborcze podaje, że zbiorcze wyniki wyborów mają być znane w środę 10 kwietnia.

Gdzie są prowadzone badania exit poll?

Ipsos przeprowadzi badanie przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi - ankieterzy poproszą osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zabranych w ten sposób danych przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania.

Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji i wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w 6 wybranych miastach Polski - będą to:

  1. Warszawa
  2. Kraków
  3. Wrocław
  4. Katowice
  5. Gdańsk
  6. Rzeszów

Dla każdego z miast pokażemy rozkład procentowy, z którego będzie wynikać, czy mamy zwycięzcę wyłonionego w pierwszej turze, a jeśli nie, to którzy dwaj kandydaci z najwyższymi poparciami będą za dwa tygodnie uczestniczyli w drugiej turze - zaznaczył Paweł Predko z Ipsos.

Najśmieszniejsze plakaty wyborcze

Zobacz zdjęcia

Gdzie będą ankieterzy Ipsos

Wyniki około 100 tys. ankiet są zliczane szybko, bo do większości lokali, w których prowadzone jest badanie, ośrodek badawczy wysyła przynajmniej dwie osoby, a w komisjach, gdzie jest duża liczba osób uprawnionych do głosowania - na przykład kilka tysięcy - może być trzech ankieterów, którzy proszą o wypełnienie ankiety na przykład co dziesiątą osobę. Ankieterzy są przygotowani na to, że wyborcy np. na wsi częściej decydują się na głosowanie wcześnie rano lub po którejś ze mszy św., a w miastach - po południu. 

Ankieter z danego punktu przynajmniej raz na pół godziny wyjmuje ankiety, numeruje je i przekazuje do specjalnej aplikacji, którą mają przygotowaną w telefonach komórkowych. To 10 pytań z każdej ankiety, nie trwa to bardzo długo, w ciągu pięciu minut zawsze pojawiają się u nas nowe rekordy - powiedział Predko.

Badanie Ipsos jest anonimowe - tak samo jak głosowanie w lokalu wyborczym.

"Respondent może ankietę wziąć i wypełnić, po czym samodzielnie włożyć ją do urny z napisem Ipsos, może wypełnić tylko część danych. W ankiecie nie prosimy o żadne dane kontaktowe, które wskazałyby na konkretną osobę" - podkreślił Predko.

Zauważył, że część osób poproszonych nie chce w ogóle brać udziału w ankiecie, ale ankieter i tak jest w stanie zanotować płeć takiej osoby i szacowaną grupę wiekową. "Mamy pięć przedziałów, więc można przyporządkować do nich dana osobę" - zaznaczył. Predko powiedział, że zdarza się też tak - choć rzadko - że ktoś wrzuca do urny pustą ankietę.

Przypomniał, że na podstawie ankiet Ipsos szacuje też frekwencję wyborczą. 

W latach 2014-2023 Ipsos przeprowadzał badania ExitPoll podczas wszystkich odbywających się w tym czasie wyborów w Polsce (do Parlamentu Europejskiego 2014/2019, samorządowe 2014/2018, prezydenckie 2015/2020 oraz parlamentarne 2015/2019/2023).

Sonda
Czy wierzysz w wyniki badań exit poll?