Ile osób zginęło w tragicznym wybuchu kamienicy w Cieszynie?
Niedziela, 29 grudnia zapisała się w historii Cieszyna jako jeden z najbardziej tragicznych dni. Prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu doszło do zawalenia kamienicy przy ulicy Głębokiej. Pod gruzami budynku zginęły dwie osoby. W czwartek, 2 stycznia śledczy otrzymali wstępne wyniki sekcji zwłok ofiar, z których wynikało, że ponieśli „gwałtowną śmierć w wyniku urazu termicznego”. Jednak, by ustalić ich tożsamość niezbędne były badania.
Mamy już potwierdzone, że byli to mieszkańcy kamienicy: 46-letni mężczyzna oraz 78-letnia kobieta – powiedział prokurator Paweł Nikiel, rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej.
Jak dodał, śledczy z biegłymi nie rozpoczęli jeszcze oględzin miejsca katastrofy. Obecnie trwają tam prace nad zabezpieczeniem dwóch kamienic, które sąsiadowały ze zniszczonym budynkiem. Dopóki działania się nie zakończą, będzie tam zbyt niebezpiecznie.
Zobaczcie zdjęcia z akcji ratunkowej w centrum Cieszyna w Galerii.
Co było przyczyną zawalenia się kamienicy w Cieszynie?
Bielska prokuratura okręgowa wszczęła postępowanie w sprawie katastrofy. Śledczy badają ją pod kątem sprowadzenia zagrożenia życia lub zdrowia wielu poprzez spowodowanie pożaru lub eksplozji materiałów łatwopalnych. Czyn ten jest zagrożony karą od roku do dziesięciu lat więzienia.
Prokurator Nikiel przekazał, że śledczy rozważają rożne hipotezy, co mogło doprowadzić do katastrofy. Dopiero szczegółowe oględziny z udziałem biegłych dadzą odpowiedź na pytanie, jak doszło do tragedii.
Co wydarzyło się 29 grudnia 2024 w Cieszynie?
Do wybuchu doszło w niedzielę, 29 grudnia około godz. 4 nad ranem w kamienicy przy ul. Głębokiej 32 w Cieszynie. W akcji ratowniczej brało udział 170 ratowników: zawodowych strażaków i ochotników. Dodatkowo 50 policjantów zabezpieczało cały teren strefy zero. Przez kilkanaście godzin przeszukiwano gruzy w poszukiwaniu zaginionych.
W wyniku tragedii zginęli 46-latek z drugiego piętra i 78-latka z pierwszego piętra.