Wybuch gazu w Częstochowie. Furgonetka dosłownie wyleciała w powietrze. Zginęły dwie osoby

i

Autor: Waldemar Deska/PAP Do wybuchu gazu doszło w poniedziałek, 26 lipca po południu

Wybuch gazu w Częstochowie. Furgonetka dosłownie wyleciała w powietrze. Zginęły dwie osoby

2021-07-27 7:40

Akcja strażaków po wybuchu butli z gazem technicznym na furgonetce, do którego doszło w poniedziałek po południu przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie, może potrwać nawet dobę – poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie mł. bryg. Kamil Dzwonnik.

Wskutek wybuchu co najmniej jednej butli z acetylenem, jakie znajdowały się w stojącym w rejonie sklepu przy ul. Wrocławskiej dostawczym citroenie, zginęły dwie osoby, a trzecia została poszkodowana. Wybuch miał miejsce po godz. 15.30., na miejsce skierowano kilka zastępów ratowniczych.

Jak powiedział PAP rzecznik częstochowskich strażaków, po wybuchu i ugaszeniu pożaru konieczne stało się schładzanie pozostających we wraku butli, prowadzone ze stanowisk bezobsługowych.

"Te działania będą jeszcze trwały wiele godzin; nasze procedury wskazują – z uwagi na to, że acetylen jest związkiem bardzo reaktywnym, a ta butla znajdowała się w środowisku pożaru, uległa uderzeniu – wszystko wskazuje na to, że ta butla będzie musiała być chłodzona 24 godziny" – wskazał Dzwonnik.

Zaznaczył, że szczegółowe rozpoznanie przeprowadzone przy użyciu drona z kamerą wykazało, że we wraku pojazdu pozostały jeszcze dwie butle. Nie wiadomo natomiast, ile butli uległo zniszczeniu wskutek wybuchu.

Bezpośrednio po zdarzeniu przeprowadzono ewakuację 67 osób przebywających w bezpośredniej okolicy: mieszkańców, ale też klientów sklepów czy pacjentów pobliskiej przychodni.

Dotąd nie zapadła decyzja, by mieszkańcy z ustanowionej 200-metrowej strefy bezpieczeństwa mogli wrócić na noc do domów. W razie braku takiej możliwości, pomoc zapewnić im mają pracownicy zarządzania kryzysowego miasta.

Odpowiadając na pytania PAP Dzwonnik wskazał, że wszystko wskazuje na to, że butle – przewożone zwykłym samochodem dostawczym – służyły jako elementy zestawu do prowadzenia prac spawalniczych. Wygląd wraku nie wskazuje, by był to pojazd służący do transportu gazów.

Ul. Wrocławska mieści się w północno-zachodniej dzielnicy miasta – Grabówce. Dominuje tam niska zabudowa jednorodzinna. Ul. Wrocławska przechodzi w ul. Obrońców Westerplatte, przy której znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny, nazywany szpitalem na Parkitce.

Burza w Warszawie. Ulicami płyną rzeki