Państwowa Komisja Wyborcza

i

Autor: PAP/Rafał Guz

Eurowybory 2024

Wybory europejskie 2024: Incydenty wyborcze w całej Polsce. PKW przekazuje szczegóły

2024-06-09 10:31

Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła szczegóły dotyczące incydentów wyborczych związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z komunikatami policji okazuje się, że doliczono się 13 wykroczeń. Są także utrudnienia w funkcjonowaniu lokali wyborczych w Polsce.

Wyborcy w całej Unii Europejskiej wybierają 720 posłów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybieramy 53 posłów, a wyborcy mają do dyspozycji 32 tys. lokali wyborczych. Dotyczy to także obwodów głosowania za granicą, np. w USA, gdzie w niektórych stanach już wybory się zakończyły.

Jakie incydenty wyborcze zanotowano w Polsce?

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała w niedzielę przed południem, że na podstawie meldunków policji można stwierdzić 13 wykroczeń. 

Pięć wykroczeń dotyczy umieszczania plakatów w miejscu publicznych bez zgody właściciela i zniszczenia tych plakatów.

Osiem wykroczeń opisanych jest w kodeksie wyborczym jako naruszenie ciszy wyborczej bądź niedozwolone umieszczenie plakatów.

Na Podkarpaciu policjanci odnotowali trzy przypadki złamania ciszy wyborczej. Pierwszy dotyczył umieszczenia plakatu wyborczego jednego z kandydatów w rejonie lokalu wyborczego w powiecie jasielskim. Podobne zgłoszenie dotyczyło powiatu mieleckiego, gdzie ktoś przykleił plakat wyborczy na tablicy informacyjnej. Z kolei w powiecie rzeszowskim nieznany sprawca zabrał dwa plakaty osób kandydujących do europarlamentu.

Podlaska policja odnotowała zaś dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej. W Zambrowie na ogrodzeniu jednej z posesji rozwieszone zostały cztery plakaty wyborcze, w bloku w Białymstoku - w gablocie na klatce schodowej - pojawiły się ulotki wyborcze. Sprawcy zostali ustaleni.

Wszyscy członkowie PKW zgodnie mówią, że nie pamiętają tak spokojnych wyborów - stwierdził przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak.

Utrudnienia w funkcjonowaniu lokali wyborczych

W niektórych komisjach członkowie nie pojawili się i trzeba było uzupełnić skład z listy dodatkowej. W jednej komisji zabrakło prądu – awaria jest usuwana.

Do jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie) stawił się pijany mąż zaufania. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - podała policja.

Pijany mąż zaufania w sądzie będzie odpowiadał z art. 70 Kodeksu wykroczeń, który mówi: kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.

Są także przypadki braku osób w spisach wyborców. To przypadki, gdy wyborcy w poprzednich wyborach do PE głosowali poza granicami Polski. W takich przypadkach nadal figurują w spisach zagranicznych i nie mogą brać udziału w wyborach w Polsce - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Kiedy będą oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego?

"Mamy nadzieję, że oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego zostaną podane w poniedziałek ok. godz. 15" - poinformował w niedzielę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że oficjalne wyniki z poszczególnych komisji obwodowych mogą być podane najwcześniej w niedzielę o godzinie 23.

Jak wyjaśnili członkowie Komisji, zgodnie z unijnymi przepisami wyniki muszą być podane w tym samym czasie we wszystkich krajach UE, czyli po zakończeniu głosowania w tym kraju, w którym głosowanie kończy się najpóźniej. Dodali, że w przypadku tegorocznych wyborów są to: Włochy, Irlandia oraz niektóre terytoria francuskie.

Na kogo głosować w Wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

QUIZ: Europejskie stolice i ich rzeki. Przez jakie miasta przepływają te rzeki?

Pytanie 1 z 11
Na początek proste pytanie na rozgrzewkę. Wisła przepływa przez jaką stolicę?