Gdzie zmienią się prezydenci w 2024? W tych miastach jest największa szansa na zmianę

i

Autor: archiwum serwisu

Wybory 2024

Wybory 2024: Rekordowa liczba prezydentów straci stanowiska. Gdzie są największe szanse na zmianę?

W których miastach jest największa szansa na zmianę prezydenta. Wyniki są zaskakujące - przynajmniej dla włodarzy, którzy znaleźli się na liście wypadowej. Z 91 prezydentów aż 40 może stracić stołek. Ten "trend zmiany" nie ominie Śląska, gdzie o swoją przyszłość może się obawiać trzech włodarzy. W skali Polski największe szanse na przegraną w wyborach 2024 ma Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i Marian Kotala w Chorzowie.

Gdzie zmienią się prezydenci po wyborach 2024? 

Ogólnopolska Grupa Badawcza postanowiła sprawdzić, jakie zmiany szykują się w samorządach. W badaniu wzięto pod uwagę 91 z 107 prezydentów miast, czyli tylko tych, którzy zdecydowali się ubiegać o reelekcję.

Eksperci przeanalizowali 12 najważniejszych aspektów wpływających na możliwość zmiany. To m.in. liczba kadencji, wiek prezydenta, poparcie Prawa i Sprawiedliwości w mieście oraz poparcie uzyskane w I turze w poprzednich wyborach samorządowych oraz najnowsze sondaże. Na tej podstawie włodarzom przyznawano tzw. punkty zmiany. Im więcej punktów, tym większa szansa, że dany prezydent nie zostanie ponownie wybrany.

Ponad 1/3 prezydentów straci stanowiska po wyborach 2024

Rezultaty badania mogą zszokować. Z raportu "Gdzie zmienią się prezydenci w 2024?" wynika, że to może być rekordowy rok pod względem zmian na najwyższych samorządowych stołkach. Aż 40 na 91 ubiegających się o reelekcję prezydentów może stracić swoje stanowiska.

W których miastach prezydenci stracą władzę? W naszej galerii możesz się zapoznać z listą 10 miast, w których jest największa szansa na zmianę władzy.

Listen on Spreaker.