Samorządowcy chcą DTŚ Wschód. Trasa poprowadzi m.in. przez Sosnowiec i Mysłowice

i

Autor: Archiwum Samorządowcy chcą DTŚ Wschód. Trasa poprowadzi m.in. przez Sosnowiec i Mysłowice

Inwestycje

Wszystkie drogi będą prowadzić do Sosnowca. Nawet DTŚ. W końcu poprowadzą ją na wschód

Wrócił temat przedłużenia Drogowej Trasy Średnicowej na wschód. We wtorek odbyło się w tej sprawie spotkanie samorządowców z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą. Największym problemem w kwestii wydłużenia DTŚ ma być uzyskanie decyzji środowiskowych dla planowanych odcinków drogi.

DTŚ Wschód będzie prowadzona dwiema drogami

Samorządowcy z województwa śląskiego ponownie pochylili się nad tematem przedłużeni Drogowej Trasy Średnicowej na Wschód. Według pierwotnego planu DTŚ Wschód ma prowadzić z Katowic przez Mysłowice do węzła Jęzor (S1/DK 79) w pobliżu granicy Sosnowca i Jaworzna, a także przez Sosnowiec do węzła Bór (S1).

Powrót do rozmów, jak zapewnia marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa ma oznaczać poważne podejście od tematu. 

Wróciliśmy do rozmów, aby ten projekt nie tylko stał się kreską na mapie projektowej, ale stał się prawdziwą drogą, która rozwiąże problemy mieszkańców tej części woj. śląskiego (…). Nie ukrywam, że największe problemy mamy z uzyskaniem decyzji środowiskowych, które nigdy nie zostały wydane ani dla jednego, ani dla drugiego odcinka” – powiedział Saługa.

W trakcie konferencji, która odbyła się dzisiaj przed salą kolumnową Urzędu Marszałkowskiego, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński powiedział, że decyzja środowiskowa dotycząca priorytetowego odcinka DTŚ Wschód do węzła Jęzor została zaskarżona i zajmuje się nią Naczelny Sąd Administracyjny. Natomiast w przypadku odcinka do węzła Bór wniosek o wydanie decyzji środowiskowej nadal analizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

DTŚ Wschód - inwestycja podzielona na etapy

DTŚ Wschód ma być realizowana etapami. Najwcześniej za 2-3 lata może być gotowa dokumentacja dotycząca pierwszego odcinka planowanej drogi. Następnie rozpocznie się proces pozyskiwania środków na jej budowę. Przedłużenie DTŚ ma m.in. odciążyć autostradę A4, ułatwić przewóz towarów i stworzyć dostęp do nowych terenów inwestycyjnych.

Samorządy zaczęły planować rozbudowę DTŚ w kierunku wschodnim na początku XX wieku. Postanowiły skorzystać z wejścia Polski do Unii Europejskiej i związanego z tym wsparcia finansowego na budowę infrastruktury drogowej. Projekt zatrzymał się na lata z powodu zmian zakładanego przebiegu drogi oraz ze względów formalnych.

Samorządowcy chcą DTŚ Wschód. Trasa poprowadzi m.in. przez Sosnowiec i Mysłowice

i

Autor: Archiwum Samorządowcy chcą DTŚ Wschód. Trasa poprowadzi m.in. przez Sosnowiec i Mysłowice