Wszystkich Świętych 2024. Tłumy na cmentarzu w Sosnowcu
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jego celem jest uczczenie pamięci wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Mowa zarówno o oficjalnie kanonizowanych świętych, jak i tych, którzy nie zostali oficjalnie ogłoszeni świętymi, ale żyli w świętości. Następnego dnia wypada Dzień Zaduszny, który jest poświęcony pamięci i modlitwie za wszystkich zmarłych.
W Polsce Wszystkich Świętych jest nierozerwalnie związany z odwiedzinami grobów bliskich. Tego dnia miliony Polaków ruszają na cmentarze, by zapalić znicz ku pamięci ukochanych zmarłych. To również czas refleksji i zadumy nad kruchością ludzkiego życia. A dla wielu to okazja, by nad grobami spotkać się z rodziną, razem powspominać zmarłych i się za nich pomodlić. Nie inaczej było w Sosnowcu, gdzie tłumy odwiedziły cmentarz przy ul. Smutnej. Rozpalone na grobach znicze tworzyły niezwykłą atmosferę.
W naszej galerii zobaczcie zdjęcia z dnia Wszystkich Świętych 2024 na Nekropolii Czterech Wyznań w Sosnowcu.
Historia Nekropolii Czterech Wyznań w Sosnowcu. Kto tu jest pochowany?
Nekropolia Czterech Wyznań mieści się między ulicami Smutną, Gospodarczą i gen. S. Grota-Roweckiego w Sosnowcu. To wyjątkowy w skali kraju zespół cmentarzy, w którego skład wchodzą:
- Cmentarz katolicki
- Cmentarz ewangelicki
- Cmentarz prawosławny
- Cmentarz żydowski
Na cmentarzu katolickim znajduje się kaplica upamiętniająca poległych powstańców śląskich. Tutaj pochowani są m.in. Konstanty Kaszyński i Władysław Patello, weterani Powstania Styczniowego (1863). Z kolei na cmentarzu ewangelickim spoczęli Heinrich Dietel i Franz Schöen, zasłużeni dla Sosnowca przemysłowcy.
Na cmentarzu prawosławnym pochowany jest Jan Przemsza-Zieliński – publicysta, dziennikarz i regionalista. Na cmentarzu żydowskim znajdują się mogiły Abrahama Pelermana i Henryka Libermana, żydowskich lekarzy.