Wstrząs w kopalni Mysłowice Wesoła
Do bardzo silnego wstrząsu doszło w piątek, 1 lipca 2022 w kopalni Mysłowice Wesoła. Według wskazań stacji należących do Europejskiego Centrum Sejsmicznego, wstrząs miał magnitudę 2,9M. Nic dziwnego, że nieprzyjemnych doznań doświadczyło kilkaset tysięcy ludzi mieszkających na Śląsku i Zagłębiu.
Informacje o odczuwalnym wstrząsie dochodzą m.in. z tych miejscowości
- Katowice
- Sosnowiec
- Mysłowice
- Mikołów
- Orzesze
- Siemianowice Śląskie
- Potwierdzam wstrząs w kopalni Mysłowice Wesoła. O godz. 10.23 urządzenia zarejestrowały wstrząs 3x10^7 J. Wstrząs miał miejsce w rejonie ściany 579 w pokładzie 510/3 - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.
Tomasz Głogowski z PGG dodaje, że natychmiast po wstrząsie z zagrożonego rejonu została wycofana załoga. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Zatrzęsło blokami - relacje mieszkańców
Mieszkańcy informują o bardzo przykrych doznaniach w związku ze wstrząsem. Wielu z nich twierdzi, że należał do najpotężniejszych w ostatnim czasie.
- Czułem w Sosnowcu. Aż mi kawę w kubku przemieszało. Było czuć długo i mocno - pisze internauta.
- 10:23 Katowice Brynów. Zaś kołysało bleeeee, jakie to dziwne uczucie - pisze inny.
- U mnie na Szopienicach w bloku na 10 piętrze było czuć mocno. Czytam książkę, więc siedziałam na łóżku i no nie powiem wystraszyłam się - pisze internautka.
- Kurcze a jednak! W centrum Mikołowa też było czuć! Ale zakołysało balkonem - dodaje inna internautka.
Wstrząs został zarejestrowany przez stacje sejsmiczne EMSC i stację w Ojcowie
Zobacz zdjęcia w galerii zdjęciowej
Ponad 2 tysiące wstrząsów na Śląsku
Ponad 2,2 tys. silnych wstrząsów zanotowano w ubiegłym roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i rud miedzi. W kopalniach węgla liczba wstrząsów o dużej sile wzrosła rok do roku o 5,7 proc., a w zagłębiu miedziowym o przeszło 10 proc. - wynika z danych nadzoru górniczego
Najsilniejsze wstrząsy, spowodowane eksploatację górniczą, związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów prowadzenia wydobycia i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne. W Polsce całość wydobycia rud miedzi i ok. 70 proc. wydobycia węgla kamiennego prowadzone jest w warunkach zagrożenia tąpaniami, czyli podziemnymi wstrząsami.
Dane dotyczące odnotowanych w ub. roku wstrząsów na terenach górniczych znalazły się w opublikowanym w ostatnim czasie najnowszym raporcie Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, poświęconym ocenie stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2021 r.
Jak podano w opracowaniu, w ub. roku w kopalniach węgla kamiennego zaistniało 1668 wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7 stopnia) wobec 1578 rok wcześniej. W kopalniach rud miedzi silnych wstrząsów było w minionym roku 586 wobec 531 w roku 2020. Łącznie w górnictwie podziemnym w 2021 r. odnotowano 2254 wstrząsy, wobec 2109 rok wcześniej.
Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami. W latach 2017-2021 w górnictwie węgla kamiennego takich tąpnięć było 12 (z czego dwa w roku 2021), a w górnictwie miedziowym 10 (w tym jedno w ub. roku).
Ogółem w latach 2017–2021 w polskim górnictwie podziemnym miały miejsce 22 tąpnięcia związane z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 13 wypadków śmiertelnych (w tym 12 w kopalniach węgla), trzech wypadków ciężkich (z czego dwa w kwk) i 105 wypadków lekkich (w tym 45 w górnictwie węgla) - podał WUG.
Obecnie na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego, rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich, gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs w 2010 roku.
Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych wypadków. pap