Euro-pociąg z okazji 20-lecia Polski w UE. Pojedzie z Katowic do Cieszyna

i

Autor: materiały prasowe

20-lecie Polski w UE

Wsiądź do pociągu, Euro-pociągu! 1 maja darmowy przejazd z Katowic do Cieszyna

1 maja będziemy świętować 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Cieszynie pod nazwą "Dzień Europy" odbędą się obchody jubileuszu. Na imprezę będzie można dotrzeć z prawie każdego zakątka województwa dzięki specjalnemu euro-pociągowi.

Euro-pociąg to specjalna akcja z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Euro-pociąg to wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i Kolei Śląskich. Specjalny skład będzie można poznać po złotych gwiazdkach na błękitnym tle Unii Europejskiej oraz napisach "Fundusze Europejskie" i "20 lat Polski w Unii Europejskiej". Ponadto będzie można na nim zobaczyć 20 najbardziej rozpoznawalnych projektów unijnych z województwa.

Bilety na Euro-pociąg nie są dostępne w normalnej sprzedaży. A to dlatego, że 1 maja przejazd tym pociągiem na trasie Katowice-Cieszyn i z powrotem jest całkowicie bezpłatny. Bilet jednak trzeba mieć ze sobą. Można go odebrać w Punkcie Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na katowickim dworcu. Wystarczy podejść do miłej Pani z okienka i użyć hasła: "20 LAT W UE". Do odebrania jest 100 biletów, przy czym jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 bilety.

Trasa Euro-pociągu z Katowic do Cieszyna

Euro-pociąg wyruszy w trasę do Cieszyna z dworca w Katowicach. Planowany odjazd pociągu to 1 maja 2024 roku o godz. 12:54.

Euro-pociąg pojedzie przez:

 • Ligotę – 13:00
 • Tychy – 13:09
 • Kobiór – 13:16
 • Pszczynę – 13:33
 • Goczałkowice – 13:52
 • Zabrzeg – 13:58
 • Skoczów – 14:16
 • Goleszów – 14:23
 • Cieszyn – 14:34

Euro-pociąg powróci tą samą trasą. Wyjedzie z Cieszyna o 21:55, a o 23:17 dotrze do Katowic.

Dzień Europy w Cieszynie. Harmonogram imprezy

1 maja w Cieszynie - na granicy polsko-czeskiej - będziemy świętować Dzień Europy, czyli obchody jubileuszu przystąpienia do Unii Europejskiej obu tych krajów. Współorganizatorami wydarzeń są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach.

Oto program wydarzenia:

 • godz. 11.30 - Rynek Cieszyn - Otwarcie wystawy Havel i Polska
 • godz. 12.00 - Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie: Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie - debata. W debacie wezmą udział: Břetislav Dančák (ambasador Republiki Czeskiej w Polsce), Marta Šimečková (tłumaczka, dziennikarka, założycielka Amnesty International w Słowacji, pomysłodawczyni Forum Środkowoeuropejskiego w Bratysławie), Leszek Hensel (były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie oraz w Bułgarii), Adam Michnik (redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”) oraz Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego). Debatę moderuje Kateřina Procházková.
 • godz. 13.00–18.00 - Wzgórze Zamkowe - Miasteczko Europejskie, czyli piknik rodzinny z zabawami, quizami, warsztatami i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich dla małych i dużych. W trzech strefach: kreatywnej, muzyczno-tanecznej, relaksu i Informacji. Od godz. 16:00 rozpocznie się „Potańcówka w europejskich rytmach”.
 • godz. 13.00–18.00 - Most Przyjaźni - Strefa Europejska, czyli stoisko z broszurami i gadżetami europejskimi, które można będzie wygrać w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej dla małych i dużych, z udziałem Syriusza (niebieska stonoga, która jest oficjalną maskotką Unii Europejskiej). Mobilne Centrum Edukacyjne w charakterystycznej niebieskiej ciężarówce pełnej wielu interaktywnych urządzeń, pokazujących rozwój nauki i nowinki technologiczne. Do godz. 16:00 muzyczne sety puszczane na żywo przez didżejów.
 • godz. 14.00 - Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie – Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji, czyli debata europejska, w której udział wezmą: Martin Bútora (były ambasador Słowacji w USA), Wojciech Maziarski (dziennikarz i pisarz), Martin Milan Šimečka (publicysta i dziennikarz), György Varga (były ambasador Węgier w Czechach) oraz Michael Žantovský (były ambasador Czech w USA i Wielkiej Brytanii). Dyskusję moderuje René Kubášek.
 • godz. 18.00 - Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie - Uroczyste otwarcie 26. Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY oraz pokaz filmu „Jedno życie”, opowiadającego historię Nicholasa Wintona (w tej roli Anthony Hopkins), który w czasie II wojny światowej zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii. Pół wieku po wojnie spotkał się z ocalałymi osobami w programie telewizyjnym.
 • godz. 17.30–22.00 - Rynek w Cieszynie - Koncert Scena pod Regałem, Karaś/Rogucki i Vypsaná fiXa