Jak zbiornik Racibórz Dolny został bohaterem narodowym
We wrześniu 2024 roku nad Polską przetoczył się niż genueński Boris, który przyniósł nawalne opady deszczu, a te doprowadziły do wylania rzek m.in. w dorzeczu Odry. W wyniku powodzi ucierpiały Czechowice-Dziedzice, Krapkowice, Głuchołazy, Prudnik, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Bardo, Jelenia Góra, Nysa, Wleń i Lewin Brzeski.
Kolejne kilkanaście – albo i kilkadziesiąt – miejscowości przez zalaniem uratował zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Największy obiekt hydrotechniczny w Polsce został uruchomiony 15 września. W kulminacyjnym momencie przyjął 147 mln m³ wody, co stanowiło około 80 proc. jego maksymalnej pojemności. To właśnie jego praca uratowała Opole i Wrocław przed armagedonem.
Zbiornik Racibórz Dolny uratował Opole i Wrocław przed powodzią
Wrocław uhonorował zbiornik Racibórz Dolny
Teraz Wrocław postanowił się odwdzięczyć w typowy dla siebie sposób, czyli przy pomocy krasnala. Figurka z brązu ma czapkę, w rękach worek i łopatę do przesypywania piasku, a pod stopami kilka gotowych worków z piaskiem.
Biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia zorganizowało konkurs na jego imię. Zwyciężył pomysł pana Sebastiana, który zaproponował, by krasnal nazywał się Raciworek na cześć zbiornika Racibórz Dolny. Figurka ma stanąć w Marszowicach.
Krasnal Raciworek to także podziękowanie za ogromne zaangażowanie mieszkańców, którzy z pełnym zapałem pomagali przy zabezpieczaniu worków przeciwpowodziowych - podkreśla Agata Dzikowska, dyrektorka Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Krasnal Raciworek jest hołdem dla zbiornika Racibórz Dolny