29 stycznia od samego rana na ulicach Wisły pojawią się wolontariusze a punktualnie o godzinie 14:00 rozpocznie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na wiślańskim rynku.
- Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, będą koncerty, wystąpią m.in. kapela góralska Wisła, SzlAban i Mocno Popularni. Będą tradycyjne licytacje, rozgrzewka sportowa, a także niesamowite nowości: parada psów niekoniecznie rasowych i pokaz mody wełnianej koronki koniakowskiej – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.
Na Placu Hoffa gorąca, orkiestrowa atmosfera będzie trwała do późnego wieczora – o godz. 20:00 czeka nas Światełko do Nieba, nie będzie jednak sztucznych ogni – wystąpi Teatr Ognia „Nam Tara”. Niezwykłe wydarzenia będą rozgrzewały atmosferę już znacznie wcześniej. Na rynku czeka nas chociażby pokaz sprzętu GOPR i straży pożarnej, kuchnia polowa, czy pokaz motocykli Harley-Davidson Free Chapter Silesia Poland. W budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia będzie można z kolei wziąć udział w warsztatach filcowania serduszek i w warsztatach plastycznych. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się parada psów, zapowiadana na godzinę 14:00.
- Zapraszamy wszystkie psiaki, niezależnie od tego, czy są rasowe, czy nie. Oczywiście ze swoimi właścicielami. Przejdziemy wyznaczoną trasą, pokażemy piękno naszych pupili, czekają nas także konkursy z nagrodami – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.
To jednak nie koniec – Wisła już teraz zagrzewa się przed finałem. W Perle Beskidów trwa akcja „Chodzimy dla WOŚP”. Mieszkańcy i turyści spacerują, zliczają kilometry, wysyłają wyniki do Wiślańskiego Centrum Kultury i w ten sposób dokładają się do skarbonki WOŚP – partnerzy akcji przekażą złotówkę za każdy kilometr, który zostanie zarejestrowany w akcji.
W internecie trwają już także wiślańskie licytacje a wśród nich znajdziemy prawdziwe skarby. Są pobyty w wiślańskich hotelach, zaproszenia do restauracji i wyroby lokalnych twórców. Na pewno ogromnym zainteresowaniem będzie się cieszyła licytacja, w której wygrać można zwiedzanie skoczni w Wiśle Malince z Adamem Małyszem.
Perełką wśród licytacji są też Forszty – ręcznie robione drewniane narty z manufaktury w Wiśle. W zeszłym roku sprzedały się za ponad 10 tys. zł. Teraz ich cena osiągnęła już połowę tej kwoty.
- Wykonanie tego egzemplarza trwało ponad 100 godzin. Projekt specjalny stworzony na rzecz 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do obejrzenia na żywo w Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej. Rzemieślniczy charakter nart gwarantuje ich unikatowość - nigdzie na świecie nie znajdą Państwo jednakowego egzemplarza. Co więcej - nie będziemy ponawiać tego projektu. – deklaruje Aleksander Partyka, twórca Forsztów.
W ostatnich latach środki zebrane w Wiśle znacznie się zwiększały – w 2022 roku było to dokładnie 77 119,21 złotych – w tym roku wiślański sztab chce pobić ten rekord, dlatego organizatorzy i wolontariusze zachęcają do włączenia się do finału zarówno mieszkańców jak i turystów.