Województwo Śląskie wzbogaciło się o dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich jest w najmłodszym mieście w Śląskiem

i

Autor: RDOŚ Katowice/Archiwum Województwo Śląskie wzbogaciło się o dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich jest w najmłodszym mieście w Śląskiem

Wydarzenia

Województwo Śląskie wzbogaciło się o dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich jest w najmłodszym mieście w Śląskiem

2025-01-03 13:46

Pod koniec ubiegłego roku zostały podpisane dokumenty potwierdzające powstanie dwóch nowych rezerwatów na terenie województwa śląskiego. Obydwa znajdują się na terenie powiatu Częstochowskiego, z czego jeden w Przyrowie, który od zaledwie roku funkcjonuje na mapie Polski jako miasto.

W najmłodszym mieście w Śląskiem powstał... najmłodszy rezerwat przyrody

Dokładnie 23 grudnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka podpisała zarządzenia, dzięki którym na terenie województwa powstały dwa nowe rezerwaty przyrody. Jak podkreślono, powstały one w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych, a powierzchnia tych rezerwatów wynosi łącznie prawie 250 ha. 

Objęliśmy ochroną rezerwatową dwa, bardzo cenne przyrodniczo obiekty, mające duże znaczenie dla ochrony przyrody naszego regionu. Mamy nadzieję, że zapoczątkowana współpraca na tym polu z RDLP w Katowicach będzie kontynuowana w kolejnych latach - podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Obydwa rezerwaty powstały w powiecie częstochowskim. Co ciekawe, jeden z nich został utworzony w najmłodszym obecnie mieście w województwie śląskim. Chodzi o Przyrów, który w 2024 roku po 154 latach odzyskał prawa miejskie i jest obecnie najmłodszym miastem w regionie. Tym samym najmłodsze śląskie miasto ma... najmłodszy rezerwat w regionie. Chodzi konkretnie o Babski Las, który obejmuje 112,40 ha powierzchni leśnej.

Babski Las. Wyjątkowy rezerwat w wyjątkowym Przyrowie

Jak podkreśla rPrzemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody, Babski Las ma wyjątkowo rzadki w województwie śląskim i niespotykany w tej części regionu bór jodłowy oraz jest zabagniony olsami. 

Większe powierzchnie drzewostanów jodłowych na terenie Wyżyny Częstochowskiej należą do rzadkości, zatem warte są szczególnej ochrony, zwłaszcza w postaci rezerwatów przyrody. Mocnym walorem tego terenu, są także stare, okazałe dęby szypułkowe o rozmiarach pomnikowych - podkreśla.

Na obszarze tego rezerwatu można spotkać rzadkie gatunki grzybów, roślin i zwierząt. Jeśli chodzi o rośliny, to spotkamy tm goryczkę wąskolistną, gnieźnik leśny czy widłaka jałowcowatego. Ze zwierząt stwierdzono tu rzekotkę drzewną, padalca, żmiję zygzakowatą. Ponadto jest to obszar gniazdowania dla bociana czarnego, dzięcioła średniego, ale i występowania bielika i sóweczki. Dla rezerwatu Babski Las utworzono otulinę, czyli strefę ochronną, która swoim obszarem obejmuje powierzchnię 310,96 ha. 

W ramach rezerwatu Babski Las znajduje się część parku krajobrazowego "Stwiki", który również znajduje się na terenie gminy Przyrów. 

Góry Gorzkowskie w Janowie - rezerwat z ważnym celem

Drugim rezerwatem utworzonym w powiecie częstochowskim s Góry Gorzkowskie w Janowie. Zajmuje on powierzchnię 135,03 ha. W obrębie rezerwatu znajdują się zespoły cechujące się naturalnością buczyn, dlatego też głównym celem powołania rezerwatu jest zachowanie siedlisk lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory. Charakterystyczne dla tego obszaru są silnie nachylone zbocza doliny i partie szczytowe, wzniesienia z licznymi wychodniami skalnymi pokrytymi cennymi, roślinnymi zbiorowiskami m. in. z udziałem paproci. Urozmaicona rzeźba skutkuje występowaniem zróżnicowanych, klimaksowych typów lasów liściastych - przede wszystkim buczyny żyznej w podtypie sudeckim oraz ciepłolubnej buczyny storczykowej w odmianie małopolskiej.

Wśród chronionych gatunków roślin występujących w rezerwacie wymienić można m. in. wawrzynek wilczełyko, buławnik wielkokwiatowy i miodownik melisowaty. Fauna to głównie gatunki leśne związane z starodrzewami: popielica szara, siniak, dzięcioły, w tym średni i zielonosiwy. 

Rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. tulina rezerwatu obejmuje obszar o powierzchni 185,76 ha. 

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty
Pytanie 1 z 14
W tym śląskim zamku jest aż 99 wież. To: