Nowe miasta w Polsce. Jest projekt MSWiA
Od 1 stycznia 2026 roku w Polsce przybędzie sześć nowych miast. Projektowane rozporządzenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada wprowadzenie zmian w podziale terytorialnym państwa, uwzględniające wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o zmiany granic gmin i miast, nadanie statusu miasta miejscowościom i zmiany nazwy gminy.
Zgodnie z projektem, od 1 stycznia przyszłego roku sześciu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Miastami staną się trzy miejscowości w województwie mazowieckim: Stanisławów (pow. miński), Małkinia Górna (pow. ostrowski) i Staroźreby (pow. płocki). Status miasta uzyskają także: Janów Podlaski (pow. bialskim, woj. lubelskie), Branice (pow. głubczycki, woj. opolskie) oraz Janów (pow. częstochowski, woj. śląskie).
Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Jak podkreślało MSWiA, uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może także spowodować zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, czy dać możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Jaka jest historia Janowa w powiecie częstochowskim?
Janów to wieś położona w powiecie częstochowskim przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 46 z drogą wojewódzką nr 793. Zamieszkuje ją około tysiąca osób. Natomiast gmina Janów zamieszkiwana jest przez blisko sześciu tysięcy mieszkańców. W skład gminy wchodzą sołectwa: Apolonka, Bystrzanowice, Bystrzanowice-Dwór, Czepurka, Góry Gorzkowskie, Hucisko, Janów, Lgoczanka, Lipnik, Lusławice, Okrąglik, Pabianice, Piasek, Ponik, Siedlec, Skowronów, Sokole Pole, Śmiertny Dąb, Teodorów, Zagórze, Złoty Potok, Żuraw.
Janów został założony przez Jana Aleksandra Koniecpolskiego. Janów uzyskał lokację miejską w 1696 roku, która zdegradowana została w 1870 roku.
Do 1954 roku Janów był siedzibą gminy Potok Złoty. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Janów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.
Zobaczcie, jak wygląda Janów w galerii.
