Dofinansowanie in vitro w Śląskiem. W tym roku rusza program
W poniedziałek, 22 stycznia, na sesji Sejmiku radni zdecydowali o przesunięciu 5 mln złotych z ubiegłego roku na dofinansowanie in vitro w 2024. To oznacza, że aż 10 mln zł zostanie przeznaczone w tym roku. Przypomnijmy, że o finansowaniu wojewódzkiego programu zdecydowano w grudniu 2022 roku. Wprowadzono wówczas przewidziany na cztery lata (2023-2026) program dysponujący kwotą nieco ponad 20 mln zł (5 mln na rok).
W 2023 nie udało się jednak uruchomić programu. Dlaczego? Nie udało się wybrać podmiotów, które miałyby go realizować w regionie.
W uzasadnieniu uchwały inicjującej proces tworzenia programu wskazano m.in., że "w Polsce niepłodność, uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną, dotyka nawet 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym, tj. ok. 1,5 mln osób, a ok. 2 proc. z nich wymaga leczenia metodą in vitro, co oznacza ok. 30 tys. par rocznie".
"Przyjmując, że problem niepłodności w analogicznych proporcjach dotyczy kobiet w wieku 20-42 lat mieszkających w woj. śląskim, których populacja wynosi 472,2 tys. osób, wielkość niepłodnej populacji można oszacować na ok. 75,5 tys. par (16 proc.). Zakładając, że w przypadku stwierdzenia niepłodności tylko u 2 proc. par stosuje się metodę zapłodnienia pozaustrojowego - oznacza to, że z tej metody może skorzystać ok. 1,5 tys. par z woj. śląskiego" – mogliśmy przeczytać.
Zarząd województwa 10 stycznia 2024 roku wybrał podmiot, który zrealizuje program in vitro w Śląskiem. Członkini zarządu Anna Jedynak-Rykała dodała także, że dopiero po uruchomieniu programu rządowego (nastąpi to prawdopodobnie 1 czerwca tego roku), analizowana będzie zasadność programu wojewódzkiego.