Wkrótce ruszy budowa kolejnego odcinka trasy N-S. Droga zostanie połączona z autostradą A4

i

Autor: UMWS/Maciej Dziąbek

Ruda Śląska

Wkrótce ruszy budowa kolejnego odcinka trasy N-S. Droga zostanie połączona z autostradą A4

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, wkrótce ruszyć ma budowa ostatniego odcinka trasy N-S w Rudzie Śląskiej. Droga zostanie połączona z autostradą A4.

Trasa N-S będzie połączona z autostradą A4

W ramach rozbudowy trasy N-S w kierunku południowym wybudowany zostanie odcinek od ul. Bielszowickiej do autostrady A4 w ciągu ul. 1 Maja. Realizacja inwestycji ma się przyczynić do poprawy bezpośredniego dostępu do dwóch głównych szlaków drogowych województwa, czyli bezkolizyjnego połączenia autostrady A4 i Drogowej Trasy Średnicowej. W zakres prac wejdzie budowa drogi wojewódzkiej o długości ok. 690 m wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

- Jest to inwestycja, która finalnie usprawni komunikację w samym sercu aglomeracji. Jazda będzie dużo bardziej komfortowa - powiedziała radna Sejmiku województwa, Urszula Koszutska.

W ramach projektu poza budową nowego odcinka od ul. Bielszowickiej do autostrady A4 (bez węzłów) wybudowana zostanie również łącznica P-1, która połączy ul. 1 Maja z trasą N-S w rejonie ul. Mostowej. Ulica 1 Maja zostanie przebudowana na odcinku od przejazdu kolejowego do autostrady A4 oraz przebudowane zostaną wloty dróg poprzecznych do ul. 1 Maja z ulic: Wyzwolenia, Polnej, Mostowej i Olimpijskiej.

W planach jest również budowa dróg dojazdowych do obsługi infrastruktury, parkingów dla samochodów osobowych, chodników i ścieżek rowerowych. Zamontowane ma zostać oświetlenie jezdni oraz ciągów pieszych i rowerowych. Wykonany zostanie system zarządzania ruchem, wybudowane będą elementy systemu odwodnienia oraz zamontowane zostaną ekrany akustyczne.

- Nowoczesna infrastruktura drogowa jest warunkiem gospodarczego rozwoju. W kontekście tej inwestycji możemy również przekonać się jak "pracują" środki unijne, które zostaną wykorzystane na ten cel - skomentował marszałek Wojciech Saługa.

Koszt całkowity inwestycji to blisko 267 mln zł. Wydatki kwalifikowalne sięgną prawie 240 mln zł, a dofinansowanie z funduszy unijnych pokryje 203,6 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2027 roku.

Rozbudowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej

W poprzednich latach powstały już cztery odcinki trasy N-S. Na początku 2013 roku do użytkowania przekazano odcinek od ul. 1 Maja (droga nr 925) do Drogowej Trasy Średnicowej wraz z węzłem dwupoziomowym z ul. 1 Maja. Następny odcinek, prowadzący od ul. 1 Maja do ul. Bukowej, otwarty został w sierpniu 2016 roku. Jesienią 2018 roku zakończono prace przy trzecim etapie trasy N-S - na odcinku od ul. Bukowej do ul. Kokota. We wrześniu ubiegłego roku otwarty został odcinek od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej.