Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją.
Wisła leży u źródeł największej polskiej rzeki. Z wykapów na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.
Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, usytuowane jest Jezioro Czerniańskie, które magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok. 40 ha.
Miasto poza centrum rozciąga się na kilka dolin, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.
Dodajmy, że około 70 procent powierzchni miasta stanowią lasy, co czyni z Wisły idealne miejsce dla szukających spokoju, wyciszenia wśród natury.
Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym. Początki letniskowej historii miejscowości sięgają XIX wieku. Położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku w Wiśle zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji prawie 150 km szlaków turystycznych. Wisła to też ogromne ilości tras rowerowych – od kolarstwa szosowego, przez MTB aż po downhillowe trasy zjazdowe.
W zimie do dyspozycji fanów białego szaleństwa są piękne trasy dla narciarzy, 18 wyciągów narciarskich, w tym 7 kanapowych kolei linowych.
Większość ośrodków narciarskich ma oświetlone trasy, pozwalające także na jazdę wieczorną. Trasy są ratrakowane, a gdy temperatury pozwalają także sztucznie dośnieżane. Na terenie miejscowości istnieją 4 skocznie narciarskie. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą swoją pasję realizować na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a także na profesjonalnych trasach na Kubalonce. Gdy jest odpowiednia ilość śniegu na popularnych biegówkach można przemieszczać się wzdłuż rzeki Wisły a także m.in. Doliną Białej i Czarnej Wisełki. Coraz częściej w górach można spotkać amatorów skiturów, którzy w ten sposób poznają uroki wiślańskich szlaków w zimie.
Latem goście chętnie odpoczywają nad brzegiem Wisły, w kilku ośrodkach wypoczynkowych mają udostępnione zarówno otwarte jak i kryte baseny. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chętnie korzystają z licznych kortów tenisowych i boisk sportowych. Wisła to miejsce dla ludzi szukających aktywności – idealna przestrzeń do biegania, jazdy rowerem, spacerów, itp.
Miasto posiada bogatą i największą w województwie bazę turystyczno–wypoczynkową. Składają się na nią liczne hotele, wille, apartamenty, domy wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 12 tys., a rozmieszczone są w niespełna 400 obiektach.
Najbliższe wydarzenia kulturalne i sportowe w Wiśle:
- 22-23 sierpnia – Spotkania z Country
- 12-13 września – motoryzacyjny GT Festiwal
- 19 września - Mistrzostwa Polski w Dogtrekkingu
- 20 września – Bieg Śladami Wiślańskiego Niedźwiadka
- 27 września – Bike Atelier MTB Maraton
- 17-18 października – Barbarian Race i IV Mistrzostwa Polski w Biegu na Skocznię
Artykuł sponsorowany