W więzieniu w Ciągowicach odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego. Nowe pawilony mieszkalne będą mieć trzy piętra. Pawilony połączy „łącznik”, który będzie pełnić funkcję użytkową. Budynek jest zaprojektowany w formie trzech prostopadłościanów połączonych ze sobą w kształcie litery U. Pomiędzy skrzydłami znajdzie się 13 pól spacerowych.
Dzięki płaskiej konstrukcji dachu możliwy będzie montaż paneli fotowoltaicznych. Elementy skośne elewacji będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed kontaktem więźniów pomiędzy sobą.
Polecany artykuł:
Nowoczesne więzienie
W powstającym budynku znajdą się 132 cele, w których zakwaterowanie znajdzie 500 osadzonych. Nowe pawilony mieszkalne będą mieścić wszystkie pomieszczenia niezbędne do niezależnego funkcjonowania jednostki w ramach pełnego systemu ochrony. Powstanie m.in.:
- centralne stanowisko dowodzenia,
- dyżurki oddziałowych,
- pokoje wychowawców i psychologów,
- ambulatorium,
- sale widzeń,
- kaplica,
- biblioteka,
- pomieszczenia penitencjarne,
- łaźnie,
- pomieszczenia techniczne i magazynowe.
Nowo powstające pawilony będą również przystosowane do osób z niepełnosprawnościami.
Zwiększenie pojemności jednostki to większa liczba skazanych, którzy mogą być kierowani do zatrudnienia na rzecz gminy, miasta czy powiatu, to także realne wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców borykających się z trudnościami w znalezieniu pracowników. Nowa inwestycja to także nowe miejsca pracy w instytucji, która gwarantuje stabilne, pewne zatrudnienie – mówił Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie płk Tomasz Wiercioch.
Więźniowie sami zapłacą za rozbudowę
Inwestycja w całości jest finansowana ze środków przekazanych w ramach dotacji z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.