Oficjalnie otwarto wieżę widokową przy Jeziorze Goczałkowickim
Wieża widokowa do obserwacji ptaków przy Zbiorniku Goczałkowickim została uroczyście otwarta, choć oddano ją do użytku na początku tego roku.
- Zajmujące aż 2/3 powierzchni gminy Goczałkowice-Zdrój Jezioro Goczałkowickie to największe sztuczne jezioro na południu kraju. Zaopatruje w wodę znaczną część Górnego Śląska, pełni również funkcję przeciwpowodziową. A jednocześnie jest prawdziwą perełką na mapie atrakcji turystycznych regionu, lubianą przez mieszkańców oraz turystów. Właśnie zyskuje kolejny atut - podkreśla Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.
Wieża ma 15 metrów i została wybudowana w Wiśle Małej, przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Jej umiejscowienie nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj rozpościera się najlepszy widok na wyspę "Ptasią Beczkę", a także górski krajobraz.
Wieża powstała w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, który jest realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym, a także Towarzystwem na rzecz Ziemi.
- Platforma widokowa to idealne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na „Ptasiej Beczce” – sztucznej wyspie wybudowanej pod koniec 2020 r. dla rybitw rzecznych. Punkt obserwacyjny to również dogodne miejsce do podziwiania lokalnego krajobrazu Beskidów. Z wieży można korzystać niespełna cztery miesiące, jednak już teraz możemy powiedzieć, że wpisała się na mapę atrakcji ziemi pszczyńskiej. Wieża ma również aspekt praktyczny, pomaga w pracy badawczej ornitologów i służy w monitorowaniu bezpieczeństwa na zbiorniku - dodaje Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
- Ptaki upodobały sobie „Ptasią Beczkę”, czyli miejsce stworzone przez człowieka, a dzięki wieży widokowej możemy ten ptasi gwar obserwować - dodała z kolei Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Obiekt jest także punktem do monitorowania zbiornika przez służby oraz kontrolowania poziomu wody. Warto też wspomnieć, że w pobliżu wieży powstały: czatownia do fotografowania ptaków, altana, ścieżka oraz parking.
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA