Związek Górnośląski zaprosił sympatyków i mieszkańców Śląska na tradycyjne święcenie pokarmów w śląskich strojach. W katowickim Nikiszowcu uroczystość odbyła się w kościele Św. Anny. Tego dnia kościół był pełny!
Czy na Śląsku święci się pokarmy?
Zwyczaj święcenia pokarmów w kościele pojawił się na Śląsku dopiero po drugiej wojnie światowej. Do tego czasu był w zasadzie nieznany. Na Śląsku w Wielką Sobotę święcono wodę i ogień.
Po wojnie zwyczaj święconki i koszyczka wielkanocnego szybko się rozprzestrzenił i przyjął nawet w bardzo tradycyjnych domach śląskich.
- Dziś jest czymś oczywistym i kultywowanym przez bardzo wielu mieszkańców, zarówno tych, których korzenie są na Wschodzie jak i rdzennych Ślązaków - opowiedział prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.
To właśnie dlatego Związek Górnośląski zaprosił swoich sympatyków i wszystkich parafian do udziału w święceniu pokarmów do kościoła. Nabożeństwo prowadził ks. proboszcz Jacek Staniec.
Zobaczcie zdjęcia
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego na Śląsku?
W koszyczku wielkanocnym znalazła się m.in.: kiełbasa śląska, jajka, wędzonka, masełko, chleb, chrzan, sól i pieprz oraz coś słodkiego.
Kulinarną tradycją świąteczną na Śląsku są m.in. bytomskie pierniki z migdałami. Drugą śląską potrawą jest szpajza, czyli deser cytrynowy bądź czekoladowy, przygotowany z białek jaj kurzych.
Gdzie odbywa się święcenie pokarmów w śląskich strojach?
W Wielką Sobotę święcenie pokarmów w śląskich strojach odbywa się także w innych parafiach.
Tak zaprasza Związek Górnosląski:
"we połednie: kościół Św. Anny na Nikiszu
ō 1 popołedniu: kościół Św. Jana Nepomucena we Łagiywnikach Ślōnskich
ō 2 popołedniu: sanktuarium Matki Boskij Ôpiekunki Strzodowiska we Bujokowie"
Po święceniu był czas na wspólne fotografie oraz rozmowy towarzyskie, a także spacer uliczkami Nikiszowca. Przewodnikiem był Grzegorz Franki - Prezes Związku Górnośląskiego.
Najpiękniejsze tradycyjne kartki wielkanocne do wysłania przyjaciołom
Zobaczcie i pobierzcie