Te zapewnienia brzmią bardzo optymistycznie. Wiceminister klimatu Miłosz Motyka nawiązał do sytuacji energetycznej, ponieważ od lipca obowiązują nowe ceny energii dla gospodarstw domowych.
— Prąd będzie tańszy. Z każdym rokiem sytuacja będzie się poprawiała. Analizujemy sytuację na rynkach. Jeśli będzie potrzeba mrożenia cen energii, to tak się stanie. Budżet jest na to gotowy — mówił w "Onet Rano" wiceminister Motyka.
Jak powiedział dla Onetu wiceminister klimatu - transformacja energetyczna okazała się pewnym zaskoczeniem dla poprzedniego rządu, bo przemysł i firmy prywatne same chciały inwestować w niskoemisyjną gospodarkę, tylko nie zawsze się dało ze względu na ograniczone możliwości przesyłowe. Zadeklarował, że największe programy inwestycyjne już są realizowane. Motyka dodał, że jest to program, który za kilka lat zagwarantuje, że Polska będzie mieć bardzo dobrą sytuację energetyczną.
Potencjał energetyczny polskiej części Bałtyku, szacowany na 33 GW, jest jednym z największych w Europie. W polskiej części znajduje się nawet 30% potencjału Morza Bałtyckiego - pełne wykorzystanie tych zasobów pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60% zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Offshore to gigantyczna szansa dla rodzimej gospodarki, dlatego już dziś zajmuje kluczowe miejsce w rządowej wizji polskiej transformacji energetycznej:
„Jeśli chodzi o cały projekt morskiej energetyki wiatrowej to są dwie liczby - do 2030 roku 6 GW mocy, która będzie w polskim systemie energetycznym, do 2040 r. to będzie 18 GW. To jest - chociaż niepopularna teza, ale warto ją promować - to największy projekt energetyczny w historii naszego przemysłu. (…) Jestem wielkim fanem energetyki jądrowej - uważam, że powinna działać i będzie działała w podstawie, natomiast ta moc, która będzie generowana przez morskie farmy wiatrowe będzie znacznie większa niż ta, którą będzie generowała nam energetyka jądrowa” - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka w podcaście „Polska Ma Moc - Morska Energetyka Wiatrowa” realizowanym przez Fundację Czyste Powietrze.