Wilki grasują w Pradłach. Zagrażają mieszkańcom? Wyjaśnia ekspert
„Powiem ci w słowach kilku, co myślę o tym wilku: gdyby nie był na obrazku, zaraz by cię zjadł głuptasku" - pamiętacie ten krótki wiersz Jana Brzechwy? Na pewno pamiętają mieszkańcy wsi Pradła, którzy obawiając się zwierząt alarmują, że watahami podchodzą one coraz bliżej domów. I choć wilki z natury ludzi się boją i od nich stronią, takie ich zachowanie może wzbudzać strach, również o zwierzęta gospodarskie w obejściu.
O sytuacji informuje lokalny portal Zawiercie 112: „W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o wilkach, które widziane są w naszym rejonie. Teraz w Pradłach natrafiono na watahę składającą się z 10-12 osobników!".
„Z uwagi na pojawienie się wilków, mieszkańcy proszeni są, aby w trosce o swoje bezpieczeństwo zamykali posesje, a odpady komunalne przetrzymywali tak, by nie stawały się one pożywieniem dla zwierzyny" - czytamy dalej.
Internauci komentują, że wilki w pow. zawierciańskim są od kilku lat, w różnych miejscach. Szukają w ten sposób pożywienia. Wcześniej były widziane także m.in. w Porębie, Łazach i w Ogrodzieńcu.
„Wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka. On panicznie się go boi, a nawet jeśli nie ucieka od razu, to nie znaczy, że ma złe zamiary. Wilki pojawiają się przy osadach ludzkich, bo rzeczywiście zdarza się, że atakują zwierzęta gospodarskie. Najczęściej jednak udaje im się to dlatego, że inwentarz nie jest przez gospodarza właściwie zabezpieczony" - wyjaśnia leśnik Adam Gełdon w wywiadzie dla Lasów Państwowych.
Gmina Kroczyce apeluje o zabezpieczenie zwierząt na podwórkach i zachowanie ostrożności
Do sytuacji w Pradłach w swoich mediach społecznościowych odnosi się gmina Kroczyce:
„W związku z otrzymanymi sygnałami o pojawieniu się wilków w sołectwie Pradła, wójt Kroczyc prosi mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie gminy o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach leśnych, zabezpieczanie zwierząt domowych i hodowlanych. Apeluje ponadto do właścicieli psów o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie [...] Wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione dlatego prosimy o zachowanie ostrożności".
UWAGA! Wilki są w Polsce pod ochroną. Za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do pięciu lat więzienia. Więcej informacji na ich temat można znaleźć TUTAJ: https://www.polskiwilk.org.pl/.
Poniżej cały wywiad Lasów Państwowych z leśnikiem o wilku i jego zwyczajach.