W Żorach wybierają śluby cywilne zamiast kościelnych. Są najnowsze dane statystyczne za 2024 rok

i

Autor: Rafał Fatyga/canva

Ciekawostki

W Żorach wybierają śluby cywilne zamiast kościelnych. Są najnowsze dane statystyczne za 2024 rok

2025-01-08 9:01

Rok 2024 się zakończył. To czas na podsumowanie minionych miesięcy, które przyniosły Żorom interesujące dane demograficzne, dotyczące urodzeń, zgonów, małżeństw i rozwodów. Jedne martwią, drugie cieszą. A inne, zdecydowanie zastanawiają.

Żory w 2024 roku

Jak co roku, Urzedy Stanu Cywilnego publikują dane statystyczne z ubiegłych 12 miesięcy. Dostarczają one cennych informacji o dynamice demograficznej i społecznej w danym mieście czy regionie. Dzięki podziałom na kategorie, czarno na białym można zauważyć wzrosty, spadki czy wyodrębnić różnice w danych. Jak wyglądały Żory w liczbach w 2024 roku?

W 2024 roku w Żorach zarejestrowano 481 urodzeń, z czego 94 dotyczyły sytuacji, gdzie ich akty stanu cywilnego wpisano do polskiego rejestru na wniosek rodziców. Jak uściśla miasto, oznacza to, że są to dzieci żorzan, które przyszły na świat poza granicami kraju.

Wśród dziewczynek najczęściej nadawane imiona to Anna, Ewa i Barbara. Z kolei u chłopców dominowały imiona Łukasz, Piotr i Krzysztof. Nie zabrakło również rzadkich i oryginalnych wyborów, takich jak Ambroży, Maurycy, Klementyna czy Sabrina.

Zgonów więcej niż urodzeń w Żorach

Miniony rok przyniósł 681 zgonów, z czego 22 przypadki dotyczyły osób, których akty zgonu sporządzono za granicą i później zarejestrowano w żorskim USC. Liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń, co wpłynęło na spadek liczby zameldowanych mieszkańców.

Na koniec 2024 roku w Żorach zameldowanych było 57 706 osób – o 140 mniej niż rok wcześniej. Dane GUS wskazują jednak, że w 2023 roku w mieście mieszkało 61 774 osoby, co daje pełniejszy obraz rzeczywistej liczby mieszkańców.

W 2024 roku w żorskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano 246 małżeństw. Większość z nich, bo aż 154, stanowiły śluby cywilne. Na śluby wyznaniowe zdecydowało się 65 par.

Wśród wszystkich małżeństw 27 zawarto w trybie szczególnym, co oznacza, że zostały one zarejestrowane w polskim rejestrze, choć zawarte za granicą.

Jednocześnie w ubiegłym roku odnotowano 124 rozwody, co pokazuje, że stabilność małżeństw pozostaje wyzwaniem.

QUIZ o śląskich imionach. Znasz je i umiesz nazwać po polsku?
Pytanie 1 z 10
Na początek prawdopodobnie proste pytanie. Śląskie imię Alfons to po Polsku: