Kryminalne

W Zabrzu przechwycono tuzin paczek z Azji. W środku 98 par podrabianego obuwia

2024-10-16 18:48

Na sortowni przesyłem w Zabrzu przechwycono dwanaście paczek, w których znajdowała się blisko setka podrobionych par butów. Funkcjonariuszy KAS zaniepokoiła podejrzanie niska zadeklarowana wartość przesyłek. Paczki nadano w Azji do mieszkańca województwa śląskiego. Teraz czekają go srogie konsekwencje.

Podrabiane obuwie w Zabrzu

Tuzin paczek, a w nich 98 par podrabianego obuwia. Buty sportowe oznaczone były znakiem towarowym jednego z wiodących producentów. Podrabiany towar ujawniono podczas rutynowej kontroli przeprowadzanej w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu przez funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Przesyłki zostały nadane w Chinach do mieszkańca województwa śląskiego.

Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić przesyłki, ponieważ ich zadeklarowana wartość wydała im się podejrzanie niska.

- W deklaracjach pocztowych nadawca określił wartość towaru na jedynie 1 USD za parę butów do koszykówki. Ze względu na podejrzanie niską cenę funkcjonariusze zdecydowali się na dokładne sprawdzenie przesyłek - informuje Anna Hanke-Hetmaniok z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

W trakcie kontroli wszystko stało się jasne. Obuwie okazało się być podróbkami znanej marki. Dodatkowo w paczkach znajdowało się o wiele więcej par butów, niż zadeklarowano.

O zaistniałej sytuacji poinformowano właściciela znaku towarowego. Producent złożył wniosek o ściganie osoby odpowiedzialnej za sprowadzanie towaru. Odbiorcę przesyłek czeka teraz kara. Osobie tej grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności oraz przepadek zatrzymanych towarów. Sprawę prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu.

Krajowa Administracja Skarbowa zwalcza przestępczość gospodarczą. Chroni rynek przed nielegalnym wprowadzaniem do obrotu podrobionych towarów. Dzięki przeprowadzanym kontrolom i współpracy z właścicielami znaków towarowych chronieni są zarówno producenci, jak i konsumenci.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba wprowadzająca do obrotu towary oznaczone podrobionym znakiem towarowym może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. W przypadku uczynienia z tego stałego źródła dochodu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.