Tak wygląda integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej

i

Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB zdjęcie ilustracyjne

Zabrze

W Zabrzu powstanie nowy plac zabaw. Jedyny w swoim rodzaju, ale dla każdego

Ta wiadomość z pewnością ucieszy najmłodszych mieszkańców Zabrza. Już wkrótce w Rokitnicy powstanie nowy plac dla dzieci. Nowy i wyjątkowy, bo integracyjny - każdy maluch będzie mógł się tam bawić i rozwijać swoje umiejętności.

W Zabrzu powstanie wyjątkowy plac zabaw

Z urządzeń na placu zabaw przy ul. Kosmowskiej w Rokitnicy będą mogły korzystać wszystkie dzieci, również te z niepełnosprawnościami. Przestrzeń będzie nowoczesna i dostosowana do ich potrzeb. Pojawią się tam m.in. zestaw zabawowy z podjazdami, huśtawki, karuzela z miejscem na wózek czy wyniesiona piaskownica. Dzięki użyciu kontrastowych kolorów słabowidzące dzieci będą mogły łatwiej rozróżnić strefy zabaw.

Jak zapewnia zabrzański ratusz, plac będzie rozwijał umiejętności motoryczne i społeczne, prawidłową orientację przestrzenną, analizą i syntezę słuchową oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Elementy te są istotne zarówno dla wspomagania dzieci pozostających w tzw. normie rozwojowej, jak i dla dzieci o specjalnych potrzebach w zakresie tempa rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej, wczesnego wspomagania rozwoju, zaburzeń ze spektrum autyzmu - przeczytamy na stronie urzędu miejskiego w Zabrzu.

Integracyjne place zabaw znajdziemy m.in. w Kaliszu, Bielsku-Białej i Żorach.

Tak będzie wyglądał integracyjny plac zabaw w Zabrzu: 

Ile kosztuje budowa nowego placu zabaw w Zabrzu? 

W środę 7 lutego w zabrzańskim ratuszu podpisano umowę na budowę integracyjnego placu zabaw. Projekt stworzyła firma ferro+enso Mirosław Barcik z Bytomia, a jego budową zajmie się spółka WERAN z Wrocławia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie oddana do użytku w maju tego roku.

Integracyjny plac zabaw przy ul. Kosmowskiej w Zabrzu-Rokitnicy powstaje w ramach projektu "Dostępna Przestrzeń Publiczna". Jego celem jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej, informacji, komunikacji oraz technologii i urządzeń na zasadzie równości z innymi osobami.

Koszt budowy integracyjnego placu zabaw wynosi blisko 670 tys. zł. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dofinansował inwestycję kwotą ponad 5,2 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta.