W wielu miastach w Polsce zgasną dziś latarnie. To będzie godzina ciemności na znak protestu

i

Autor: Pixabay W wielu miastach w Polsce zgasną dziś latarnie. To będzie godzina ciemności na znak protestu

W wielu miastach w Polsce zgasną dziś latarnie. To będzie godzina ciemności na znak protestu

2020-12-01 5:15

We wtorek, 1 grudnia w wielu miastach na godzinę wyłączone zostaną latarnie. W ten sposób śląskie i zagłębiowskie samorządy włączają się w ogólnopolski protest przeciwko ograniczaniu w Polsce idei samorządności, a także rządowym planom zawetowania budżetu Unii Europejskiej, który powiązany ma być z przestrzeganiem praworządności.

To będzie godzina ciemności na znak protestu. W wielu miastach na Śląsku i w Zagłębiu na godzinę zgasną dziś latanie. W ten sposób władze miast włączają się w protest przeciwko ograniczaniu w Polsce idei samorządności, a także rządowym planom zawetowania budżetu Unii Europejskiej, który powiązany ma być z przestrzeganiem praworządności. Między godziną 17.00 a 18.00 zgasną latarnie min. w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Sosnowcu, Czeladzi, Mikołowie czy Będzinie.

- Polska potrzebuje wsparcia Europy bardziej niż kiedykolwiek w historii członkostwa w Unii Europejskiej. Ruda Śląska również! - podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. - Jak wyglądałby dziś nasz kraj i nasze miasto, gdyby nie wsparcie z Unii? Ja umiem to sobie wyobrazić, bo fundusze europejskie to ważna część naszego miejskiego budżetu. W zasadzie każda większa rudzka inwestycja oraz projekty społeczne oznaczone są gwiazdkami unijnymi, a przez te wszystkie lata przyznano nam w ramach różnego rodzaju dofinansowań około 800 milionów złotych. Jesteśmy już do tego tak bardzo wszyscy przyzwyczajeni, że nie zwracamy uwagi na tablice i naklejki świadczące o tym, kto dołożył pieniędzy do danego przedsięwzięcia. Co będzie, jeżeli tej pomocy zabraknie?! - pyta prezydent.

Jak wskazują władze Rudy symboliczny protest dotyczy nie tylko kwestii finansów, ale również samych wartości. - Bardzo boli i niepokoi mnie to, że Unia Europejska zaczęła być przez niektórych traktowana jak worek z pieniędzmi. Kompletnie zapomina się przy tym, że wspólnota ma stać na straży godności i praw człowieka, wolności, demokracji, równości, a także praworządności. Dziś stoimy w obliczu innego kryzysu, na który, jak się okazuje, nie byliśmy przygotowani. Stąd też w tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, solidarność międzynarodowa jest nie do przecenienia. Sami nie damy sobie rady ani z pokonaniem zarazy, ani z nadciągającym kryzysem ekonomicznym – wskazuje Grażyna Dziedzic.

O godz. 17.00 latarnie w Rudzie zostaną wyłączone przy ulicach: Solidarności, Międzyblokowej, Energetyków, Joanny, Górnośląskiej, Szpaków, Skowronków, Drozdów, ks. Niedzieli, Oświęcimskiej, Łukasiewicza, Strzeleckiej, Paderewskiego, Jankowskiego, Noskowskiego, Maliszewskiego, Wolności, Orzegowskiej, Hlonda i Królowej Jadwigi. W Gliwicach wyłączone zostanie oświetlenie przy ul. Zwycięstwa oraz podświetlenie budynku Urzędu Miejskiego. W Sosnowcu między 17.00 a 18.00 ciemno zrobi się na alei Zwycięstwa, w Czeladzi na godzinę zgaśnie światło na terenie wokół Urzędu Miasta oraz w Parku Kościuszki, w Chorzowie na Rynku, Będzinie na zamku a także na Mikołowskim Rynku.

Akcja godziny ciemności to inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu „Tak! Samorządy dla Polski”. Ma ona pokazać, „że bez środków zostaje ciemność”. Inicjatorzy protestu wskazują, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Inny postulat Unii Metropolii Polskich dotyczy stworzenia mechanizmu pozwalającego na bezpośrednie przekazywanie środków z Funduszu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych do miast i powiatów. – To samorządy znajdują się na pierwszej linii frontu pandemii oraz naprawy gospodarczej i potrzebują środków UE na niezbędne inwestycje – zastrzega prezydent Grażyna Dziedzic. - Nasze miasto jest w pełni gotowe do sięgnięcia po środki z funduszy europejskich. Mamy opracowane wnioski i projekty, a miejskie finanse i plany inwestycyjne ściśle powiązane są z harmonogramem dofinansowań unijnych – dodaje.

Otwarcie szpitala tymczasowego w MCK w Katowicach
Sonda
Czy miałeś robiony test na koronawirusa?