Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę projektu, który ma szansę stać się przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez inne samorządy. Mowa o innowacyjnym, wielorodzinnym budynku zaprojektowanym w technologii modułowej 3D.
Jego wykonawcą będzie spółka DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny.
Projekt jest efektem pracy zespołu naukowców, projektantów i technologów skupionych wokół konsorcjum badawczo-rozwojowego DMD-M, na którego czele stoi spółka DMDmodular. Pozostałymi członkami konsorcjum są Politechnika Krakowska oraz spółka Lightoffo.
Grupa badawcza działa w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego z funduszy unijnych. Prace B+R nad projektem rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku. Ich podstawowym celem było opracowanie wielorodzinnego, efektywnego energetycznie budynku modułowego, który ma posłużyć za gotowy model do wdrożenia dla samorządów w całym kraju.
Mysłowicki dom będzie miał możliwość pozyskiwania i magazynowania energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza. Będą w nim mogły zamieszkać rodziny z dziećmi, których dochody nie pozwalają na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.
- Rachunki będą z tych naszych założeń wyglądały bardzo pozytywnie. To będą minimalne kwoty, ponieważ większość energii będzie tworzona przez pompy ciepła, przez fotowoltaikę i mam nadzieję, że to się sprawdzi tak jak mówią osoby, które ten budynek projektowały, że to będą tak minimalne koszty, że taka budowa będzie ruszała w każdej gminie, w każdym mieście - powiedział nam prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
Koszt finansowanej z funduszy unijnych budowy obiektu w Mysłowicach wynosi ok. 17 milionów złotych.
Start inwestycji planowany jest na pierwszy kwartał 2023 roku.