W szpitalu w Czeladzi operowane są ofiary wojny w Ukrainie

i

Autor: PZZOZ

Medycyna

W szpitalu w Czeladzi operowane są ofiary wojny w Ukrainie. To akcja wolontariuszy z Kanady

2023-05-02 10:35

W szpitalu powiatowym w Czeladzi kanadyjscy wolontariusze operują ofiary wojny w Ukrainie. To już trzecia misja w Polsce zorganizowana przez Canada-Ukraine Foundation od czasu wybuchu wojny w 2022.

W czeladzkim szpitalu operowane są ofiary wojny w Ukrainie

Szpital w Czeladzi jest bazą dla programu pomocy chirurgicznej dla rannych Ukraińców w skutek inwazji Rosji. Został on zorganizowany przez Canada-Ukraine Foundation. W związku z tym w placówce Czeladzi w sobotę - 29 kwietnia - rozpoczęto operowanie ofiar wojny w Ukrainie.

Do Polski przyleciała załoga medyczna z Kanady. Jest to już trzecia misja fundacji w Czeladzi od czasu wybuchu wojny w ubiegłym roku. Pierwsi pacjenci trafili do czeladzkiego szpitala we wrześniu 2022. Teraz trwa natomiast największa misja z dotychczas przeprowadzonych. 

- W ciągu najbliższego tygodnia ponad 50 medyków Canada-Ukraine Foundation przy wsparciu zespołu naszego szpitala przeprowadzi skomplikowane operacje rekonstrukcyjne niemal 50 pacjentów, ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę - mogliśmy przeczytać w komunikacie placówki udostępnionym w mediach społecznościowych w czwartek, 27 kwietnia. 

Zabiegi - tak jak zostało to wspomniane wcześniej - rozpoczęły się kilka dni temu. 

Robimy to tak, by nie ingerować w pracę i obowiązki szpitala wobec lokalnych pacjentów. Będziemy operować przez siedem dni w trzech salach operacyjnych - wyjaśnia, w rozmowie z portalem "RMF24", szef misji dr Oleh Antonyshyn, chirurg z Sunnybrook Health Sciences Centre w Toronto.

Należy także wspomnieć, że na potrzeby Canada Ukraine Surgical Aid Program w czeladzkim szpitalu utworzono dodatkowy oddział - tworzą go medycy z Kanady, Polski i Ukrainy (ci, którzy w ostatnim roku podjęli pracę w placówce). 

Operowane są tu ofiary wybuchów min i postrzałów, czyli osoby wymagające skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych, które trwają wiele godzin. 

- Porozumienie zakłada, że przyjeżdżają tu na leczenie i pod koniec naszego pobytu ich stan zdrowia będzie na tyle dobry, że mogą wrócić - dodaje, na łamach "RMF24", dr Antonyshyn.

Fundacja Kanada-Ukraina działa od 2014 roku. Przez ten okres zrealizowała już kilka misji medycznych w największych miastach Ukrainy. Zespoły chirurgiczne składały się ze specjalistów ochotników z całej Kanady. 

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/