Sakiewka

i

Autor: Klara Puzoń

W sakiewce i w portfelu! Coś dla fanów pieniędzy!

2023-05-08 12:07

Monety z czasów rzymskich, dukat Zygmunta Augusta, portmonetka wykonana z muszli małży, malutka gliniana skarbonka z XIV wieku, w której nie zmieści się żaden współczesny pieniądz, „kalkulator” z lat 30. XX wieku, portfele i sakiewki- to tylko nieliczne eksponaty, które znalazły się na najnowszej wystawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Inspiracją do organizacji wystawy „W sakiewce i w portfelu. Z dziejów pieniądza dawnego i współczesnego” jest 100. rocznica istnienia kolekcji numizmatycznej bytomskiego muzeum oraz przypadający na 2023 rok jubileusz 550-lecia narodzin wybitnego matematyka, astronoma, ale również ekonomisty – Mikołaja Kopernika. Słynny astronom, wychowany w rodzinie kupieckiej jest autorem „Traktatu o sposobie bicia monety”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały najciekawsze eksponaty pochodzące z liczącej ponad 1,6 tys. numizmatów kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Zaglądając do gablot można zobaczyć, jak wyglądały najstarsze polskie monety i ile w XIV kosztowały buty? Wystawa przynosi również odpowiedź na pytanie z jakich czasów pochodzą najstarsze sakiewki i skarbonki…

W jednej z gablot prezentujemy płacidła - grzywny siekieropodobne, czyli niemonetarne środki płatnicze. Płacidła te wyglądają jak kawałki metalu, przypominające trzon od siekiery. Mamy dukaty z XVI i XVII wieku- to bardzo cenne monety z naszej muzealnej kolekcji. Wśród nich dukat Zygmunta Augusta z 1558, wybity w Gdańsku oraz dukaty: koronny z 1592 roku z mennicy w Malborku oraz dukat z mennicy toruńskiej z 1630 roku. Obie monety pochodzą z czasów Zygmunta III Wazy- mówi dr Agata Bryłka- Jesionek, kuratorka wystawy.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji numizmatycznej Działów Historii i Archeologii. Kolekcja monet Działu Historii MGB posiada rodowód przedwojenny. Obejmuje monety nowożytne i współczesne, głównie polskie i europejskie, ale także te pochodzące z nieco dalszych zakątków świata (m.in. Japonii, Argentyny, Brazylii, Tunezji czy Holenderskich Indii Wschodnich). Z kolei Dział Archeologii MGB posiada w swoich zbiorach monety o rodowodzie starożytnym i średniowiecznym. Całość dopełniają wybrane banknoty ze zbioru liczącego ponad 380 notgeldów górno- i dolnośląskich, wielkopolskich, łużyckich, saksońskich i wschodniopruskich.

W przestrzeni wystawy zostało zaaranżowane biuro Hansabanku, który miał swoją siedzibę na dzisiejszym placu Kościuszki w Bytomiu. Tę część ekspozycji zdobią oryginalne biurka z lat 20. XX wieku oraz krzesła i szafki z okresu międzywojennego, które mają naśladować wnętrze bankowe. W tym miejscu pokazujemy także włoską maszynę do liczenia Duconta, wyprodukowaną w latach 1938-1944 - mówi dr Agata Bryłka- Jesionek.

Ekspozycję uzupełnia zbiór starodruków, współczesnych publikacji i plakatów o tematyce numizmatycznej z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Biblioteki Śląskiej. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2024 roku.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.