Pszczyna nie ma swojej ogrzewalni, dlatego gmina od lat podpisuje w tej sprawie porozumienie z Żorami. Obecna umowa obowiązuje do końca 2024 roku i będzie ostatnią, bowiem na ukończeniu jest inwestycja przy ul. Dobrawy 1A/D w Pszczynie.
Jak zapowiada magistrat, ogrzewalnia zostanie otwarta z początkiem nowego roku. Będzie czynna całodobowo, dzięki czemu osoby w kryzysie bezdomności będą mogły z niej skorzystać w każdej chwili, zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy. Potrzebujący znajdą tam ciepłe schronienie i gorącą herbatę.
Przy placu Targowym w Pszczynie stanęła miejska toaleta samoobsługowa
Po co są ogrzewalnie?
Ogrzewalnia ma jasny cel: zapewnienie pomocy w najchłodniejszych miesiącach roku, kiedy niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi pozostających bez dachu nad głową. Zgodnie z przepisami, tego typu placówki są otwarte sezonowo. Co oznacza, że pszczyńska ogrzewalnia będzie czynna do 30 kwietnia.
Ogrzewalnie są jednym z elementów systemu pomocy społecznej, które mogą zapobiegać tragicznym skutkom bezdomności, szczególnie w okresie zimowym. W Polsce, co roku zimą, wiele osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Dzięki inicjatywom takim jak ta, możliwe jest zmniejszenie tego tragicznego bilansu - mówi Sonia Marekwia, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.
Ogrzewalnie służą również jako punkt kontaktowy, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mogą uzyskać informacje o innych formach pomocy, takich jak noclegownie, jadłodajnie czy inne punkty pomocy społecznej.
Zima to szczególnie trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, dlatego chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą one ciepło, schronienie i podstawowe wsparcie. Wierzę, że ta inicjatywa może nie tylko pomóc przetrwać najtrudniejsze dni, ale również stać się początkiem zmiany na lepsze w życiu wielu ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu - zaznacza burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.