"Szlak baśni, marzeń i gwiazd", bo o nim mowa, to niezwykła wystawa plenerowa, która została zrealizowana w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Inicjatorem projektu są Województwo Śląskie oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy współpracy Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
Wystawa została odsłonięta w piątek 20 grudnia na parkingu przy ul. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. W ramach szlaku na kilkumetrowych postumentach stanęły trzy baśniowe postaci - Czerwony Kapturek, Pinokio oraz Kot w Butach. Jak mówi Piotr Łapa, rzecznik prasowy pszczyńskiego magistratu, rzeźby mają przypominać, że "należy pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko, a bajki i baśnie scalają społeczeństwo".
Pszczyńskie rzeźby mają około 180 cm wysokości i zostały wykonane z odlewów aluminiowych, kolorowanych przez artystę Michała Batkiewicza. To znany na całym świecie rzeźbiarz, uczeń słynnego profesora Mariana Koniecznego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Batkiewicz specjalizuje się w monumentalnych realizacjach, stworzył m.in. replikę drewnianego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie w skali 1:3. Replika ta zdobi Kościół św. Jana Kantego w Chicago.
W naszej galerii zobaczycie, jak wygląda "Szlak baśni, marzeń i gwiazd" w Pszczynie
Które baśniowe postacie spotkamy w Pszczynie?
Na "Szlaku baśni, marzeń i gwiazd" w Pszczynie spotkamy trzy baśniowe postacie. Czerwony Kapturek to jedna z najsłynniejszych, baśniowych dziewczynek w europejskiej kulturze. Jej przydomek wziął się od czerwonego nakrycia głowy, które nosi. Przygody Czerwonego Kapturka zostały po raz pierwszy opisane w 1697 roku przez Charlesa Perraulta, a później przez braci Grimm czy Jana Brzechwę. Baśń ma kilkanaście wersji, ale w tej najpopularniejszej dziewczynka idzie z koszykiem jedzenia dla babci przez las, gdzie spotyka wilka, który podstępem dowiaduje się, gdzie mieszka starsza pani. Drapieżnik przychodzi do chatki pierwszy, zjada babcię, zakłada jej ubrania i oszukuje Czerwonego Kapturka co do swojej tożsamości, by ją też połknąć. Dopiero myśliwy rozcina mu brzuch i ratuję babcię oraz wnuczkę.
Pinokio to bohater powieści Carla Collodiego, wydanej w 1883 roku. To pajacyk wystrugany z magicznego drewna przez lalkarza Gepetta. Największym marzeniem Pinokio jest zostać prawdziwym chłopcem. Zanim tak się stanie, musi przejść przez wiele prób. Pinokio jest bowiem leniwym i nieposłusznym pajacykiem. Pod wpływem złych osób schodzi na złą drogę i dopiero po wielu karach, które go spotykają za złe zachowanie zaczyna rozumieć, jakim był egoistą. Gdy w końcu wraca do ojca, jest odmieniony - chce być dobry, posłuszny i pomocny.
Ostatnia z postaci to Kot w butach, sprytne zwierzę, które przy pomocy różnych wybiegów doprowadza do ślubu swojego biednego pana z królewną. Baśń wywodzi się z Włoch, najstarsza wersja została wydana w XVI wieku przez Giovanniego Francesca Strapolę, a w 1634 roku ukazała się wersja Giambattisty Basilego. Swoje wersje baśni opublikowali również Charles Perrault, bracia Grimm czy Jan Brzechwa. Morał jest następujący - spryt i zręczność znaczą więcej niż odziedziczony spadek.