W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie gotowy za dwa lata

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie gotowy za dwa lata. Kto zostanie w nim upamiętniony?

Agnieszka Kucjas-Karkoszka 2020-02-18 16:20

Panteon Górnośląski powstanie w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Ma być gotowy w 2022 roku. We wtorek, 18 lutego Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa podpisali umowę w tej sprawie.

Ta nowa instytucja kultury zostanie utworzona na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Panteon Górnośląski będzie rodzajem ścieżki edukacyjnej w której za pomocą multimediów zostaną upamiętnione osoby ważne dla regionu.

- Jestem przekonany, że ten Panteon, który dzisiaj uroczyście inicjujemy będzie wielkim świadectwem patriotyzmu, siły, mocy, wiary, kultury, tradycji, wielu dziedzin i będzie świadectwem siły Śląska emanującym na całą Polskę - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Kto zostanie upamiętniony w Panteonie Górnośląskim?

Jak na razie Uniwersytet Śląski znalazł 160 nazwisk, które mają szansę znaleźć się w Panteonie.

- Mam nadzieję, że znajdzie się w nim miejsce również dla Ślązaków, którzy z kościołem może byli trochę na bakier, ale przysłużyli się Polsce. Przysłużyli się polskości. Że znajdzie się miejsce dla tych, którzy nie kojarzą się z patriotyzmem w takim bardzo podniosłym znaczeniu tego słowa, jak Gerard Cieślik, który w 57 roku strzelił dwie bramki przeciwko drużynie związku radzieckiego - dodaje premier Morawiecki.

Obecnie oficjalna lista nazwisk w Panteonie Górnośląskim nie jest znana, ale wydaje się, że nie powinno tam zabraknąć takich nazwisk jak Korfanty, Kilar, Sławik, Ligoń czy Kossak-Szczucka.

Ale zanim 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni w podziemiach Archikatedry wypełni się życiorysami tych wielkich górnoślązaków, potrzeba sporo pracy.

- Chcielibyśmy, żeby w czerwcu roku 2022, kiedy będziemy świętowali ten historyczny fakt włączenia tej naszej małej ojcowizny Górnego Śląska do Polski, ten Panteon zaczął swoją działalność. To będzie dar dla tych pokoleń, które przez właściwie stulecia zmagały się o polskość tej ziemi i marzył się im powrót do matki polki - mówi Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Czy można "mamlać bishalter"? QUIZ o śląskiej godce!
Pytanie 1 z 10
Błąd to po śląsku:

Według planu wystawa ma być podzielona na cztery grupy tematyczne. Pierwsza ma przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką. Kolejna przybliży postaci bohaterów związanych ze Śląskiem, gdzie szczególne miejsce zajmą Powstańcy. Trzecia część będzie poświęcona społeczeństwu i społecznikom. Natomiast ostatnia przestrzeń wystawowa będzie poświęcona ludziom Kościoła.

Pod względem merytorycznym nad projektem czuwają naukowcy z Uniwersytetu Śląskiemu. Zespołowi przewodniczy ks. dr hab. Henryk Olszar. Szacowany koszt całości inwestycji to około 40 mln zł.